Reklama

Jędruś Ciupaga opowiada o tragedii w Terce. Krwawe porachunki polsko-ukraińskie!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Jędruś Ciupaga

Jędruś Ciupaga opowiada o tragedii w Terce. Krwawe porachunki polsko-ukraińskie! - Zdjęcie główne

foto Fot. Jędruś Ciupaga

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Terka to wieś malowniczo położona na prawym brzegu Solinki, w obszernej kotlinie otoczonej lesistymi masywami. To także miejsce jednej z trudnych kart naszej historii.

O wydarzeniach jakie miały tu miejsce mówi się niechętnie, to niewygodna karta historii. W czerwcu 1946 roku w czasie wysiedlenia zostaje zabity 19-letni chłopak, mieszkaniec Terki. W odwecie upowcy uprowadzają trzech Polaków, z których jeden ucieka. Dwóch pozostałych mordują, a ciała wieszają na przydrożnych drzewach.

Te zdarzenia potęguję falę nienawiści  między narodami. W odpowiedzi polski odział WOP stacjonujący w Wołkowyi bierze zakładników - ukraińskich mieszkańców Terki.

Jedyny żywy świadek, który ocalał tak opisuje tę zbrodnię:

- 8 lipca 1946r. przewieźli nas dwoma furmankami z Wołkowyji do Terki i zagnali do chaty Dudy.  Wszyscy bardzo się bali, płakali i głośno się modlili  – jeden żołnierz śmiał się z tego  i krzyczał do nas "módlcie się, módlcie, szybciej doczekacie się śmierci", potem ściągnął zamek pepeszy i polał po nas gradem kul. (...) CZYTAJ DALEJ>>

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy