reklama

Ludzkie szczątki i fragmenty niemieckiego bombowca odnalezione koło Koprzywnicy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaTo jest odkrycie. W miejscowości Krzcin koło Koprzywnicy (województwo świętokrzyskie) poszukiwacze z Grupy Eksploracyjno-Historycznej Wisła, odkryli fragmenty niemieckiego bombowca Heinkel He 111, z czasów drugiej wojny światowej.
reklama

- Nasza praca, czyli wydobywanie z ziemi szczątek niemieckiego samolotu Heinkel He 111, odbywa się etapami z zachowaniem respektu do miejsca i zdarzenia. Cały czas jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami (policja, prokurator) oraz odpowiednimi instytucjami Metodis, Volksbund - wylicza Krzysztof Pitra z Grupy Eksploracyjno-Historycznej Wisła. Pasjonaci lokalnej historii 15 października odkryli szczątki niemieckiej maszyny.

Jak wyglądał ostatni lot tego samolotu. To "żywa historia" z przekazów ustnych mieszkańców: - Lato 1944 roku. Na te tereny wkraczają Sowieci. Niemiecki samolot leciał na niskim pułapie został zestrzelony przez żołnierzy radzieckich, następnie wzbił się wysoko i z impetem runął o ziemię pozostawiając po sobie lej głęboki i rozsypane na kilkanaście metrów pozostałości. Prawdopodobnie ciała dwóch członków załogi zabrali Rosjanie. Po około dwóch tygodniach Rosjanie zatrudnili okolicznych mieszkańców - jak front się ustabilizował, by wybierali wszystko co było rozsypane po wybuchu - wskazuje Krzysztof Pitra. - Lej po uderzeniu samolotu był ogromny. Maszyna o wadze 7,5 tony spadała z prędkością 230 km/h. Po kilku dniach żołnierze niemieccy kazali mieszkańcom wsi pozbierać wszystko co zostało z samolotu, wrzucić do dołu, a całość zakopano.

reklama

- Znaleźliśmy dwa nieśmiertelniki, Żelazny Krzyż, portfel z monetami, obrączki i łańcuszek - dodaje Pitra. To wszystko pomoże ustalić tożsamość żołnierzy.

Prace grupy wciąż trwają.

Heinkel He 111 – podstawowy średni bombowiec niemieckiej Luftwaffe wykorzystywany w początkowej fazie drugiej wojny światowej. He 111 został opracowany jeszcze przed wybuchem wojny w wytwórni Heinkel i znajdował się na wyposażeniu Luftwaffe do końca wojny.

Fot. Wikipedia

Zobaczcie co zostało znalezione koło Koprzywnicy:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo