Blisko 30 procent powierzchni Polski zajmują lasy. W ostatnich latach często widzimy, jak na potęgę wycinane są tam drzewa. Mapa "Zanim wytną Twój las" to efekt pracy Marty Jagusztyn, Grzegorza Jakackiego oraz całej Fundacji Lasy i Obywatele do której też należą. - Mapa obrazuje wszystkie pododdziały leśne z Banku Danych o Lasach, w których zaplanowano rębnie w bieżących Planach Urządzenia Lasu. Mapa nie pokazuje planowanych trzebieży - czytamy w zakładce mapy. Co jest ważne... zaznaczenie obszaru na czerwono nie oznacza, że będzie wycięty w całości. Kliknij w mapę po więcej informacji.
- Od ponad dwóch miesięcy wnioskujemy do Dyrekcji Generalnej Lasy Państwowe, by wydała nam całość danych o pracach planowanych na rok 2024, które od jesieni posiada. Wydanie tych danych to prawny obowiązek, jest to bowiem informacja o środowisku. DGLP odmawia nam dostępu danych - informuje Fundacja Lasy i Obywatele.
Co na Podkarpaciu?
W już dostępnej mapie mamy informacje zebrane na podstawie: Banku Danych o Lasach (udostępnienie z czerwca 2023), Biuletynu Informacji Publicznej, zapytań o dostęp do informacji publicznej do Lasów Państwowych przez indywidualnych aktywistów i aktywistki, Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, Fundacji Psubraty, Dzikiemu Ruchowi Oporu, Fundacji Lasy i Obywatele. - Właściwie trudno znaleźć miejsce na mapie, które byłoby wolne od rębni. Gdyby jeszcze dołożyć prowadzone przez leśników trzebieże, wówczas mapa prawie cała byłaby w kolorze czerwonym - wskazują.Patrzymy na Podkarpacie i... rzeczywiście. Poza obszarami chronionymi - jak lasy ochronne, parki narodowe - w każdym rejonie znajdziemy miejsca, gdzie planowane są wycinki drzew. Okolice Stalowej Woli są praktycznie całe na czerwono. Zatem ponownie zobaczymy ekipy drwali przy drodze wojewódzkiej 871. Mieszkańcy Tarnobrzega mogą się cieszyć z tego, że nie może być mowy o żadnej wycince Lasu Zwierzynieckiego. W pobliżu poligonu wojskowego w Nowej Dębie są rejony z całkowitą wycinką, koło Kolbuszowej, czy też Mielca - mamy planowane wycinki od 30 procent do wszystkich drzew! Rzeź drzew jest planowana również w Bieszczadach.
Warto dodać, że Nadleśnictwa pracują w oparciu o PUL-e zatwierdzane na 10 lat, jednak w każdym z nadleśnictw wspomniane dziesięciolecia przypadają na inne lata. Mimo wszystko jest jeszcze jeden promyk nadziei.
Na ratunek Okrągły Stół
- Liczę na pełne zaangażowanie, autentyczną społeczną kontrolę tego co dzieje się z naszymi lasami poprzez samorządy, poprzez konsultacje społeczne, że ludzie, mieszkańcy, samorządy mają bardzo ważny głos i to głos który stanowi o czymś jeśli chodzi o przyszłość lasów. W tym o takie kwestie jak decyzje o lasach które nie będą podlegały wycince. Te konsultacje zaczną się po przejęciu stanowiska przez nowego dyrektora. Taki ogólnopolski okrągły stół z leśnikami, z polskim przemysłem drzewnym, z samorządami, z mieszkańcami, z organizacjami pozarządowymi, z aktywistami, wszyscy będą mieli równoprawny głos w tej debacie o przyszłości polskich lasów. Ale na pewno my wszyscy, którzy kochamy polskie lasy możemy się czuć bezpieczniejsi - mówił podczas środowej konferencji prasowej premier RP Donald Tusk.Szef rządu wskazał nowego szefa Lasów Państwowych, a został nim Witold Koss.
Komentarze (0)