Reklama

Obrońcy przyrody z Podkarpacia protestują. W lasach między Rymanowem-Zdrój a Iwoniczem-Zdrój trwa "rzeź" drzew [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda - Nadleśnictwo Rymanów kontynuuje demolowanie lasów uzdrowiskowych pomiędzy Iwoniczem-Zdrojem a Rymanowem-Zdrojem - komentują ekolodzy z Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot.

Przedstawiciele organizaji Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot poinformowali nas o wycince drzew pomiędzy miejscowościami Rymanów-Zdrój i Iwonicz-Zdrój. - Nadleśnictwo Rymanów dobrało się do wydzielenia 189-D o powierzchni 14,95 ha, mieszczącego się w obszarze ochronnym Natura 2000 na Suchej Górze. Teren ten zajmuje dojrzały drzewostan bukowo-jodłowy w sile wieku (60 % drzew w wieku ponad 100 lat). Uroku temu wydzieleniu dodają rosnące miejscami 80-letnie czereśnie oraz ponad 50-letnie brzozy i sosny - czytamy w wiadomości. Jako dowód otrzymaliśmy zdjęcia wyciętych drzew.

- Leśnicy szczególnie chętnie wycinają buki największe, zdrowe, bo takie można sprzedać z największym zyskiem - dodają.

Protestowali

W ostatnim czasie z inicjatywy Stowarzyszenia Polska 2050 Region Podkarpacki, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz KOD Podkarpacie, Wspólny Las i Spójnik organizowane były marsze protestacyjne, między innymi w Krośnie, które miały na celu zwrócenie uwagi decydentom i całemu społeczeństwu na te nieprzemyślane działania.

- Chcemy spotykać się i stanowczo protestować przeciwko rabunkowej wycince lasów zaburzającej podstawowe funkcje, które te lasy pełnią - mówią organizatorzy akcji. - Pomimo rosnącej świadomości i widocznych skutków w zakresie zmian klimatycznych, wciąż jesteśmy na początku drogi do osiągnięcia względnej harmonii pomiędzy działalnością człowieka i środowiskiem naturalnym. Ostatnio coraz częściej dowiadujemy się o masowych wycinkach dużych sędziwych drzew o wymiarach pomnikowych.

- Drzew, które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z ociepleniem klimatu, stanowią zaporę przed wiatrem, osłonę przed słońcem i zabezpieczają zasoby wodne w glebie. Wielokrotnie decyzje o wycinkach nie są niczym uzasadnione, a wręcz sprawiają wrażenie nieprzemyślanych z punktu widzenia zarówno środowiskowego, jak i społecznego. W nadleśnictwach Rymanów i Dukla trwają wycinki w obrębie lasów uzdrowiskowych. Pod piłami padają najstarsze buki i jodły, drzewa klimatotwórcze i wodochronne. Drzewa, które tworzą w tych miejscach mikroklimat uzdrowiskowy przyciągający tam kuracjuszy z całej Polski. W Nadleśnictwie Krasiczyn do wycinki wyznaczone są najbardziej cenne przyrodniczo drzewa o wymiarach pomnikowych, które mają po 3-4 m w pierśnicy - komentują organizatorzy akcji.

Zobaczcie zdjęcia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Źródło: Stowarzyszenie Polska 2050

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy