reklama

Rymanów-Zdrój i unikatowe fotografie sprzed blisko stu lat. Sentymentalna podróż w czasie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Rymanów-Zdrój tuż przed drugą wojną światową i widoki, które można podziwiać tylko na historycznych ujęciach. Zapraszamy na wycieczkę do uzdrowiska, które już wtedy cieszyło się ogromną popularnością. Zobacz, jak wyglądał Dom Zdrojowy i wiele innych miejsc.
reklama

W 1872 roku Anna Potocka i Stanisław Potocki podpisali kontrakt kupna Rymanowa i stali się założycielami Rymanowa-Zdroju. Anna od początku pobytu w Rymanowie wierzyła, że mogą tam być źródła mineralne. W 1876 roku, po analizie wody z leśnego źródła (odkrytego przez syna Anny - Józefa), stwierdzono zawartość chlorków, żelaza i jodu. Po badaniach w Wiedniu i we Lwowie wiadomo było, że wody mają właściwości lecznicze. Należało je tylko ująć w zbiorniki i leczyć ludzi.

W 1885 roku wybudowano pierwszą kolonię "Lwowską" inaugurującą lecznictwo dziecięce. W 1888 roku w parku zdrojowym w widłach Taboru i Czarnego Potoku wzniesiono gmach "Dworca Gościnnego". Pełnił funkcję domu zdrojowego. Powstało też wiele stylowych willi i pensjonatów. Wśród nich wyrażające się piękną architekturą secesyjną pensjonaty-wille "Pod Matką Boską" (obecnie sanatorium "Maria"), "Pogoń" i "Leliwa". Na przyległym do zakładu terenie i w okolicznych lasach wytyczono chodniki i ścieżki spacerowe. Gościł tutaj nawet sam Stanisław Wyspiański.

Od wojny do wojny. Rok 1918 i powitanie wolnej i niepodległej Polski to początek czasu odbudowy uzdrowiska ze zniszczeń wojennych. W 1926 roku otwarto nowy zakład przyrodoleczniczy. Powstały nowe sanatoria i wille prywatne. Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej leczyło się tutaj około pięciu tysięcy kuracjuszy w okresie czterech letnich miesięcy. W Rymanowie-Zdroju występowali: Hanka Ordonówna, Zuza Pogorzelska, Mieczysław Fogg i wiele znanych osobistości. To była oaza spokoju.

Wybuch drugiej wojny światowej wszystko zniweczył. Rymanów-Zdrój najpierw był niszczony przez Niemców, potem sowieckich i czechosłowackich "wyzwolicieli", a na końcu przez Ukraińską Armię Powstańczą. Po 1946 roku rozpoczęła się mozolna odbudowa uzdrowiska i już w 1947 roku przyjęto dzieci, a rok później kuracjuszy dorosłych. Przystosowano sanatoria do całorocznej działalności, powstawały nowe miejsca dla kuracjuszy. Teraz sami zobaczcie jak uzdrowisko wyglądało w latach 1918-1939. Zobaczcie galerię zdjęć.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama