reklama

Wojna, kryzys, stan zagrożenia życia. Co należy zabrać do plecaka ewakuacyjnego? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, znanego głównie z alertów meteorologicznych, pojawił się specjalny poradnik dla Polaków, na wypadek wojny. W dokumencie przeczytamy porady na wypadek różnych form zagrożeń wojennych, poznamy podstawowe zasady radzenia sobie w takich chwilach. Sprawdź co powinieneś mieć w plecaku ewakuacyjnym.
reklama

W poradniku "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny" znajdziemy informacje i instrukcje, jak powinniśmy się zachować w przypadku nagłej, nieprzewidzianej ewakuacji, skażeniu chemicznym lub biologicznym. Poznamy szczegóły postępowania na wypadek braku wody czy energii elektrycznej. W dokumencie jego autorzy przypominają także podstawowe zasady pierwszej pomocy. 

Wszyscy wiemy co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Od wielu lat sytuacja międzynarodowa w Europie nie była tak trudna. Dlatego wracają pytania o schrony, miejsca ukrycia dla ludności cywilnej, a także podstawowe działania na wypadek kryzysu. Pamiętaj. W sytuacji kryzysowej powinieneś spodziewać się ALERT-u RCB z zaleceniami dotyczącymi bezpiecznych zachowań. Informacje o zagrożeniu znajdziesz także na profilach RCB w mediach społecznościowych.

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze przekazywane są z wykorzystaniem środków alarmowych – środki masowego przekazu, syreny, dzwonki, megafony oraz dzwony kościelne. Pamiętaj! W sytuacji zagrożenia syreny emitują dźwięk modulowany, który trwa 3 minuty. Usłyszymy także trzy razy zapowiedź "Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm........ dla.......". Co wtedy? 

  • Przerwij pracę, wyłącz urządzenia oraz dopływ gazu i prądu;
  • Włącz radio i ustaw na pasmo lokalne;
  • Jeżeli to możliwe, śledź informacje na stronach rządowych (np. Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - www.gov.pl/rcb);
  • Wykonuj polecenia kierownictwa i służb.
 

Odwołanie alarmu to 3-minutowy ciągły dźwięk syreny i komunikat radiowy. Jeśli konieczna jest ewakuacja to musisz mieć odpowiedni plecak, który zapewni ci podstawę do przeżycia przez tydzień. Każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak. Nie wiemy kiedy on będzie nam potrzebny, dlatego warto mieć kilka zestawów w różnych miejscach - dom, samochód, praca.

Sprawdź w galerii co powinieneś włożyć do plecaka ewakuacyjnego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama