Reklama

Na Ukrainie trwa wojna. Niebezpieczeństwo z powietrza? Gdzie mieszkańcy Tarnobrzega będą mogli znaleźć schronienie? - Tworzona jest ewidencja takich miejsc - mówi Wojciech Lis, rzecznik prasowy urzędu miejskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Na Ukrainie trwa wojna. Niebezpieczeństwo z powietrza? Gdzie mieszkańcy Tarnobrzega będą mogli znaleźć schronienie? - Tworzona jest ewidencja takich miejsc - mówi Wojciech Lis, rzecznik prasowy urzędu miejskiego - Zdjęcie główne

W przypadku zagrożenia miejscami schronienia mają być między innymi podziemne garaże. | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Wojska rosyjskie cały czas atakują Ukrainę. Wojna tuż przy granicy z Polską sprawia, że trzeba zadać sobie pytanie: czy my jesteśmy gotowi na taką sytuację? Kontynuujemy nasz temat dotyczący możliwych miejsc schronienia dla mieszkańców podkarpackich miast. Tym razem sprawdzamy jak wyglądają przygotowania Tarnobrzega oraz Stalowej Woli.

Na Ukrainie trwa wojna. Wszyscy widzą w jaki sposób jest ona prowadzona. Alarmy bombowe, ataki rakietowe i szukanie schronienia w piwnicach, stacjach metra. Jaki jest stan techniczny schronów w podkarpackich miastach? Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W 2014 roku poseł Józef Rojek zapytał Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jaką liczbą schronów dysponujemy w skali kraju. Okazuje się, że schronów przeciwatomowych mamy 91, z tego 90 na Podkarpaciu i… jeden w województwie opolskim. W naszym regionie w teorii schronienie jest dla 11,5 tysiąca osób. W teorii, bo w praktyce tych schronów nie ma. Są zaniedbane, zmieniono ich przeznaczenie.

W Rzeszowie, według informacji przekazanych przez urząd miasta, jest 150 miejsc ukrycia. Mieszczą się one pod blokami, a także niektórymi zakładami pracy. Magistrat już wysyłał pisma do spółdzielni mieszkaniowych i właścicieli takich obiektów z prośbą o ich odświeżenie.

PIWNICE I GARAŻE

Zapytaliśmy jak wygląda sytuacja w Tarnobrzegu.

- Nie mamy na terenie Tarnobrzega obiektów typowo ochronnych, schronów, ale posiadamy, jak każde inne miasto, miejsca do ukrycia, a tymi mogą być piwnice i garaże podziemne pod budynkami jedno i wielorodzinnymi, obiektami użyteczności publicznej. Aktualnie tworzona jest ewidencja miejsc w mieście, które spełniają wymogi techniczne, by móc zapewnić schronienie dla ludności.

- odpowiada nam Wojciech Lis, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

JEST LISTA

Jak wygląda sytuacja w Stalowej Woli? Tam magistrat przekazał dokładną listę miejsc gdzie znajdują się miejsca ukrycia - pisze o tym portal stalowemiasto.pl. Mieszkańcy będą mogli znaleźć schronienie w budynkach przy ulicach: Popiełuszki 3, Wyszyńskiego 14, 17, 19, 19a, 21, 21a, 23, Narutowicza 9, Staszica 6, 7, 8, 9, 14 , 16, 18, Mickiewicza 16, Metalowców 7, 9, Hutnicza 10, 13. Istnieją także 23 schrony, które znajdują się na terenie dawnej huty oraz elektrowni.

Stan techniczny tych obiektów nie jest najlepszy, ale urząd już porozumiał się z właścicielami, którzy w przypadku sytuacji kryzysowej mają przywrócić funkcję ochronną tych miejsc. Teraz są tam magazyny, piwnice, a nawet punkty usługowo-handlowe.

Będziemy wracać do tego tematu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy