Reklama

Reklama

Tajemniczy dom w Rzeszowie. Poznaj jego historię [ZDJĘCIA, WIDEO, MAPA]

Opublikowano: pon, 30 sie 2021 04:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Mały i niepozorny dom na osiedlu Wilkowyja w Rzeszowie do 2009 roku skrywał swoją tajemnicę. O tym co jest w podziemiach wiedzieli tylko nieliczni! Ta historia jest ściśle związana z zimną wojną i widmem nuklearnej zagłady.

Odtajnione dokumenty opracowane przez Strategic Air Command w czerwcu 1956 roku, z założeniami na rok 1959, mogą budzić grozę. Teraz wiemy jakie miasta mogły zostać całkowicie zniszczone podczas ataku nuklearnego wojsk amerykańskich. Na liście znalazł się Rzeszów, Mielec, Krosno, czy też Przemyśl!

CZYTAJ TAKŻE:

TE MIASTA NA PODKARPACIU MOGŁY BYĆ CAŁKOWICIE ZNISZCZONE>>

W wyniku eksplozji bomby wodorowej o mocy 20 megaton, kula ognia ogarnia obszar w odległości 3 km w każdym kierunku od punktu detonacji (strefa zero). W odległości do 6,4 kilometra podmuch powietrza powoduje skokowy wzrost ciśnienia do około 440 kPa, zaś prędkość wiatru przekracza 1040 km/h. Powoduje to zdruzgotanie nawet ukrytych pod ziemią schronów przeciwbombowych.

POZNAJ LISTĘ CELÓW BOMBARDOWAĆ US AIR FORCE WEDŁUG PLANU Z LAT 1956-59>>

Na dystansie 26,6 km od miejsca detonacji rozszerzająca się fala cieplna zdolna jest do zapalenia wszystkich materiałów palnych na swej drodze, zaś prędkość wiatru na tym obszarze przekracza 160 km/h. Wiatr ten roznosi ogień na dalsze kilkanaście kilometrów, powodując na całym obszarze "burzę ogniową". To strefa śmierci i zagłady!

FB. Rzeszów - stolica innowacji - Schron "Marysieńka"

W czasach zimnej wojny powstawały schrony, które miały chronić przed skutkami ataku lub odwetu ze strony USA i sojuszników. Były schrony dla ludności cywilnej, ale były też i miejsca dla "wybranych działaczy PZPR". Jeden z nich znajduje się w Rzeszowie. To "Marysieńka" ukryta pod domem jednorodzinnym.

Dom na osiedlu Wilkowyja w Rzeszowie do 2009 roku skrywał swoją tajemnicę. O tym co jest w podziemiach wiedzieli tylko nieliczni. Powstał w latach 50-tych i skutki wojny nuklearnej mogło w nim przetrwać przez 21 dni 58 osób. Jego powierzchnia to 380 metrów kwadratowych, pod ziemią znalazło się szereg pomieszczeń: hydrofornia z własnymi studniami głębinowymi, sale mieszkalne, sala narad czy kuchnia. To prawdopodobnie jeden z czterech zachowanych do tej chwili tego typu obiektów w Polsce.

Teraz jest tam Muzeum Techniki i Militariów, które można zwiedzać.

 

Schron "Marysieńka" wciąż skrywa jeszcze wiele tajemnic, ale pokazuje, że uprzywilejowane osoby mogły się w nim schronić. W końcu jedna z bomb miała spaść na Jasionkę.

Macie jeszcze wiedzę o takich miejscach na Podkarpaciu?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.