reklama

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko HPV. Nie czekaj, aż będzie za późno. Stawką jest zdrowie Twojego dziecka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko HPV. Nie czekaj, aż będzie za późno. Stawką jest zdrowie Twojego dziecka - Zdjęcie główne

Szczepienie podawane jest w dwóch dawkach. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Wystartował program dotyczący wirusa brodawczaka HPV, który odpowiedzialny jest m.in. za rozwój raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi. Można już zapisywać dzieci na darmowe szczepienia. Znamy szczegóły.
reklama

Lekarze są zgodni – bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla chłopców i dziewczynek to bardzo dobry pomysł. Jak podkreślają eksperci, preparaty są w 100 procentach bezpieczne i mogą w przyszłości uratować życie naszych dzieci. Ważne, żeby przyjąć szczepionkę, zanim rozpocznie się współżycie seksualne, bo wirus przenosi się drogą płciową. 

Szczepienia przeciwko HPV. Jak i kiedy można zapisać dziecko?

W styczniu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że jeszcze w tym roku rodzice będą mogli nieodpłatne zaszczepić dzieci w wieku 12 i 13 lat w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej. Programem ma zostać objętych prawie 810 tys. osób. Przychodnie, które będą podawać szczepionkę, otrzymają je za darmo, a samo podanie szczepienia zostanie zrefundowane.  

Pod koniec maja minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 czerwca 2023 r. dzieci urodzone od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia będzie można bezpłatnie zaszczepić. Wystarczy umówić wizytę w przychodni (POZ), przez e-rejestrację lub infolinię 989 (7 dni w tygodniu od 7:00 do 20:00). Zostanie również uruchomiona specjalna strona, na której będzie można sprawdzić, które punkty wykonują szczepienia. – Na tę chwilę w kraju jest ich ponad 1300 – powiedział minister. Szczepienia już się rozpoczęły. 

Dzisiaj dołączamy do grupy państw, które już prowadzą powszechne szczepienia przeciw HPV i skutecznie zredukowały liczbę zachorowań na nowotwory. Liczę, że i my dynamicznie obniżymy to zagrożenie

– powiedział Adam Niedzielski i dodał, że zagrożenie dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców, dlatego akcja skierowana jest do obu płci. 

Pierwszego dnia rodzice zapisali ponad 400 dzieci. Na infolinię 989 dzwoniło blisko 1,5 tys. osób, często po prostu po informację.

Nowotwory zbierają śmiertelne żniwo w Polsce. Zacznijmy profilaktykę od naszych dzieci 

Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach. Ich podanie zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Ministerstwo Zdrowia podaje, że kraje, które już realizują ten program od wielu lat, odnotowują nawet do 90% redukcję infekcji wirusem HPV. 

Nowotwory zbierają śmiertelne żniwo. Co roku ponad 2500 kobiet walczy z rakiem szyjki macicy.  Niestety, jak dodał, ponad połowa tych kobiet przegrywa tę walkę.

Mam ogromną nadzieję, że już wkrótce będzie to wyglądało zupełnie inaczej właśnie dlatego, że wdrażamy tę darmową i dobrowolną szczepionkę HPV

– powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień to Cervarix oraz Gardasil 9. W oby przypadkach jest ona podawana w dwóch dawkach. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej.

W Polsce wystartowała również kampania informacyjna o zaletach tych szczepień HPV.  

Kontrowersje wokół wieku dzieci. Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma w tym nic złego

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Wyróżnia się ponad 200 jego typów, wśród których 40 wywołuje zmiany skórne, w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Dzielimy je na wirusy wysoce rakotwórcze  i o małym ryzyku rakotwórczym. Infekcje są najczęściej bezobjawowe i w większości przypadków ustępują samoistnie. Niestety, w niektórych przypadkach mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej, gardła. Szczepienia są najskuteczniejsze, kiedy podawane są dzieciom, zarówno dziewczynkom i chłopcom w wieku dojrzewania, jeszcze przed inicjacją seksualną. 

I ta informacja powoduje, że cześć rodziców ze środowisk katolickich i konserwatywnych jest oburzona. Czym konkretnie? Tym, że ich dzieci traktuje się jak osoby nieodpowiedzialne, które na pewno przedwcześnie wejdą w dorosłość i na pewno coś „złapią”. Tymczasem, jak wykazują statystyki, tylko niewielki procent dziewcząt w wieku dawnego gimnazjum rozpoczyna życie seksualne. – Rodzice pytają więc, po co do szczepień zachęcać wszystkich – pisał już wcześniej "Przewodnik Katolicki". 

Eksperci wielokrotnie podkreślali, że szczepienia – również chłopców i mężczyzn – to korzyści, które odczują ostatecznie kobiety. Im mniej mężczyzn będzie nosicielami wirusa HPV, tym mniejszej liczbie kobiet przeniesie go w czasie swojego życia seksualnego. Przerwany będzie łańcucha zakażenia, co pomoże zmniejszyć również liczbę przypadków raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wśród pań. Sami mężczyźni są najczęściej tylko nosicielami, na ciężkie choroby spowodowane wirusem HPV zapadają wielokrotnie rzadziej niż kobiety, którym oni przekazują wirusa.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu mielecity.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama