Reklama

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński o zatrzymanych rosyjskich szpiegach. "Ich celem był monitoring linii kolejowych, a także dezinformacja"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński o zatrzymanych rosyjskich szpiegach. "Ich celem był monitoring linii kolejowych, a także dezinformacja" - Zdjęcie główne

Mariusz Kamiński | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Resort spraw wewnętrznych i administracji skomentował informacje o rozbiciu siatki rosyjskich szpiegów w Polsce. Grupa ta działała między innymi na Podkarpaciu. Łącznie zatrzymano aż dziewięć osób.

W środę, 15 marca, rozbita została siatka rosyjskich szpiegów. Jak ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada, sześć osób zatrzymanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego to cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy, którzy mieli pracować na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. Funkcjonariusze zatrzymali ich w związku z odkryciem na ważnych trasach i węzłach kolejowych ukrytych kamer, które rejestrowały ruch na torach i transmitowały obraz do sieci. Były one także na Podkarpaciu - między innymi w pobliżu lotniska Rzeszów-Jasionka.

Całą sprawę w czwartek skomentował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, który przyznał, że ostatecznie zatrzymano aż dziewięć osób.

- Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali działania dywersyjne na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Sześciu osobom prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji. Zatrzymani trafili do aresztu. Ich celem był monitoring tras kolejowych i dokumentowali transporty z pomocą dla Ukrainy. Dodatkowo ich zadaniem było sianie dezinformacji - powiedział Mariusz Kamiński. - Wobec kolejnej trójki trwają dalsze czynności odpowiednich służb. Śledczy znaleźli specjalistyczny sprzęt, w tym nadajniki GPS, dzięki którym śledzili transporty kolejowe z pomocą dla Ukrainy.

Dostawali za to pieniądze

Sprawa jest rozwojowa i służby cały czas rozpracowują kolejne kontakty zatrzymanych. Mundurowi sprawdzają wiadukty i mosty na kluczowych trasach biegnących do przejść z Ukrainą pod kątem zamontowanego sprzętu elektronicznego. Badane są też obiekty magazynowe w pobliżu tras kolejowych, które zostały wynajęte po wybuchu wojny. Takie działania podjęto również na wschodnim odcinku autostrady A4. 

- Informacje zgromadzone przez ABW pokazują, że grupie zlecano także działania propagandowe w celu zdestabilizowania relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw NATO oraz atakowania polityki rządu RP wobec Ukrainy. ABW jest w posiadaniu dowodów, że podejrzani byli na bieżąco wynagradzani przez rosyjskie służby specjalne. W ramach działań wywiadowczych członkowie grupy otrzymywali systematycznie wypłaty za realizowane zadania - wskazuje minister Kamiński.

RMF FM ujawinił, że co najmniej 50 urządzeń elektronicznych do szpiegowania zamontowała siatka agentów pracująca na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

Rzeszów na celowniku

Nikogo nie dziwi aktywność rosyjskich szpiegów na Podkarpaciu. To w końcu region tuż przy granicy z Ukrainą. To tutaj stacjonują siły amerykańskie, które wzmacniają wschodnią flankę NATO. Lotnisko Rzeszów-Jasionka to ważne miejsce tranzytu pomocy dla walczącej Ukrainy. W końcu w naszym regionie stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone w Jasionce pod Rzeszowem. System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu, stosowany przez USA i Niemcy, a od października 2022 roku także przez Polskę. Te wyrzutnie chronią nasze niebo.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy