Reklama

Obowiązkowe szczepienia! Wiceminister zdrowia odpowiada

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia

Obowiązkowe szczepienia! Wiceminister zdrowia odpowiada - Zdjęcie główne

foto Ministerstwo Zdrowia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas czwartkowej audycji w Programie Pierwszym polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był pytany o szczepienia przeciwko koronawirusowi.

W temacie szczepionek na Covid-19 mamy wiele rozbieżności dotyczących ewentualnej dystrybucji wakcyny. Premier Mateusz Morawiecki mówi o dobrowolnym szczepieniu, zaś ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zakłada zaszczepienie całej dorosłej populacji Polaków, co niewątpliwie nieco nadwyręża definicję słowa „dobrowolnie”. Którą ze stron popiera wiceminister Kraska?

- Rzeczywiście nie chcemy Polaków zmuszać do tego szczepienia, ale chcemy ich przekonać, że to jest jedyna metoda, aby zakończyć pandemię, jedyna metoda, aby powrócić do normalności. Oczywiście musimy Polaków do tego przekonać pokazując, że ta szczepionka jest nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna. To jest nieodzowny warunek, każdego szczepienia, żeby osoba, która poddaje się temu szczepieniu, była absolutnie pewna, ze ta szczepionka nie powoduje żadnych niepokojących skutków ubocznych.

- wyjaśniał wiceminister zdrowia.

Zdaniem Kraski 60 proc. zaszczepienie populacji pozwoli na realną gwarancję zatrzymania pandemii. Wiceministra pytano również o to, czy rząd planuję wykupić szczepionki dla całego narodu. 

- Tak, mamy takie plany, by ta szczepionka była dla każdego dorosłego Polaka. Mam nadzieję, że wszyscy z tego skorzystają.

- odpowiadał Kraska. 

Wiceminister nawiązał także do sondażu przeprowadzonego dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM, z którego wynika, że 50,2 proc. Polaków nie ma ochoty szczepić się przeciwko koronawirusowi. Komentując wynik sondażu Krasna wskazał na niską wyszczepialność przeciwko grypie w Polsce. Stwierdził, że w latach ubiegłych szczepiło się około 4 proc. populacji, podczas gdy w innych krajach europejskich jest to nawet 80 proc. 

- Dlatego wielką rolę będzie miała kampania medialna, abyśmy przekonali większość Polaków do tego, by zaszczepili się przeciwko koronawirusowi.

- oznajmił wiceminister zdrowia. 

Kiedy możemy spodziewać się szczepionki? Firmy, które aktualnie prowadzą badania nie podają za wielu informacji na temat ewentualnego terminu. Co innego główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban, który w programie Onet Opinie mówił, że pierwsza szczepionka będzie dostępna w połowie grudnia, albo na początku stycznia. Dokładnej daty nie poznaliśmy.

- Wiem, kiedy będzie szczepionka, ale nie powiem. Istnieje coś takiego, jak tajemnica handlowa

- odpowiadał prof. Andrzej Horban.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE