reklama

W środę gwałtowne burze nad Podkarpaciem. Szczególnie zagrożone trzy powiaty [MAPA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

W środę gwałtowne burze nad Podkarpaciem. Szczególnie zagrożone trzy powiaty [MAPA] - Zdjęcie główne

Będzie burzowo na Podkarpaciu | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościŚrodowe popołudnie na terenie całego Podkarpacia może być wyjątkowo burzowe. IMGW wydało już ostrzeżenia trzeciego stopnia dotyczące nawałnic nadciągających nad nasz region.
reklama

Aktualnie cały teren województwa podkarpackiego „świeci się na czerwono”, co oznacza trzeci stopień ostrzeżenia wydany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Burze przesuwają się z zachodniej na wschodnia część Podkarpacia.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez IMGW, prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 65 mm (punktowo kumulacja do 80 mm) oraz porywy wiatru do 90 km/h. Takie warunki atmosferyczne mogą powodować lokalne podtopienia, a bardzo mocne podmuchy wiatru mogą być przyczyną łamania się konarów i drzew, a nawet uszkodzeń budynków.

Ostrzeżenie drugiego stopnia będzie obowiązywać co najmniej do godz. 2:00 w nocy (ze środy na czwartek). Szczególnie niebezpiecznie może być w powiatach: mieleckim, dębickim i jasielskim. Już teraz występują tam burze z opadami deszczu o natężeniu do 2-5 mm w przeciągu zaledwie 10 minut. Dodatkowo lokalnie możliwe są opady gradu o średnicy nawet do 2-3 centymetrów.

reklama

Niestety w związku z opadami mogą też wystąpić wspomniane już lokalne podtopienia.

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich

- przekazuje IMGW.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo