reklama

Skażenie wody w Jarosławiu! Czy mieszkańcy mają się czego obawiać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Skażenie wody w Jarosławiu! Czy mieszkańcy mają się czego obawiać? - Zdjęcie główne

Woda w Jarosławiu skażona bakterią E. coli | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMieszkańcy Jarosławia mogli w poniedziałek poczuć się zdezorientowani. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało o skażeniu sieci wodociągowej bakterią E. coli. Informacja ta jednak zniknęła na kilka godzin, aby później pojawić się ponownie. Jak aktualnie wygląda tam sytuacja?
reklama

Jak przekazali działacze organizacji „Wspólnie Zmieniajmy Jarosław”, informacja o skażeniu sieci wodociągowej w Jarosławiu pojawiła się na stronie internetowej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji o godz. 13:11, jednak później z niej zniknęła. Następnie komunikat ponownie został opublikowany o godz. 15:19. Przez pewien czas mieszkańcy mogli zatem nie wiedzieć o tym, że woda nadaje się do spożycia.

Sytuacja związana ze skażeniem wody w Jarosławiu to przykład, jak NIE powinno wyglądać zarządzanie kryzysowe przez PWiK. Najpierw pojawia się informacja o skażeniu bakterią Escherichia coli, potem ta informacja nagle znika ze strony internetowej, a następnie dodają ją ponownie – ale już z opóźnieniem. Dlaczego Urząd Miasta Jarosławia podał informację dopiero o 15:30, podczas gdy wcześniejsze komunikaty PWiK pojawiły się i zniknęły bez żadnych wyjaśnień? Jak można w tak ważnej sprawie tak bardzo zaniedbać komunikację z mieszkańcami?

reklama

- czytamy na profilu organizacji „Wspólnie Zmieniamy Jarosław” na Facebooku.

Problem z wodą w Jarosławiu potwierdził zresztą Powiatowy Inspektor Sanitarny w specjalnie wydanym komunikacie.

reklama

Woda z wodociągu Jarosław w miejscowościach objętych komunikatem jest nieprzydatna do spożycia, nawet po przegotowaniu, gdyż nie spełnia wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

- przekazała inspektor Jadwiga Marycka-Legeny.

Jarosławski sanepid wymienił też miejscowości, które korzystają z wody skażonej bakterią E. coli. Są to: Munina, Kidałowice oraz część Jarosławia. Według przekazanych informacji, bezpieczni mogą się czuć mieszkańcy osiedla Kolonii Oficerskiej (ul. Pruchnicka, ul. Elektrowniana, ul. Strzelecka, ul. Traugutta, ul. Limanowskiego, ul. Mączyńskiego, ul. Grottgera, ul. Siemieńskiego, ul. Przemysłowa, ul. Chrobrego, ul. Sowińskiego, ul. Piastów, ul. Orkana, ul. Mieszka I, ul. Łokietka, ul. Jagiełły, ul. Orzeszkowa, ul. Pawłosiowska, ul. Wieczorkiewicza, ul. Chodkiewicza, ul. Łączności, ul. Przyjaźni, ul. Drużyniecka wraz z ulicami przyległymi), ul. Krakowskiej (budynek nr 66 do 72 a) i ul. Szczytniańskiej (budynek nr 37a do nr 37e).

reklama

Poza powyższymi wyjątkami, mieszkańcy nie powinni używać wody do spożycia. Może ona być stosowana jedynie do prac porządkowych i spłukiwania toalet. Jak podaje sanepid, zarządca wodociągu został zobowiązany do zapewnienia konsumentom wody z innego źródła o dobrej jakości (beczkowozy) lub wody konfekcjonowanej oraz do podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań.

Urząd Miasta Jarosławia przekazał w godzinach popołudniowych, że w związku ze skażeniem wody w Jarosławiu, od godz. 18:00 wystawione zostaną zbiorniki z wodą zdatną do spożycia (po przegotowaniu) dla mieszkańców. Beczkowozy będą zlokalizowane w dziesięciu punktach miasta.

- skrzyżowanie ulic Kruhel Pełkiński i Dolnoleżajska,
- parking przy Szkoła Podstawowa nr 9 im. T. Kościuszki w Jarosławiu,
- ul. Stawki - przystanek autobusowy,
- ul. Misztale - teren przy sklepie,
- skrzyżowanie ulic Flisacka i Długosza,
- os. Pułaskiego – parking,
- ul. Skarbowskiego,
- skrzyżowanie ulic 3 Maja i Poniatowskiego,
- skrzyżowanie ulic Nartowskiej i Reymonta,
- os. Jagiellonów - parking.

reklama

Ponadto jarosławski sanepid przekazał, że woda z wodociągu Jarosław zaopatrującego miejscowości Widna Góra (ul. Bukowa nr od 1-14, ul. Cisowa od nr 1-3, ul. Cyprysowa nr od 1-7,  9,  13-42, 47, 49, ul. Dębowa nr 13, 15, ul. Jarosławska nr od 1-18, 20-24, ul. Magnoliowa nr 2, od nr 4-8, ul. Modrzewiowa nr 1, 3, 7, ul. Strzelecka nr od 1-33, ul. Wierzbowa nr od 2-14 ) oraz Pawłosiów, jest przydatna do spożycia przez ludzi.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo