Reklama

Senatorzy z Podkarpacia przeciwko pomocy dla psychiatrii dziecięcej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PZPN / Archiwum / www.stanislawozog.pl / www.janinasagatowska.pl

Senatorzy z Podkarpacia przeciwko pomocy dla psychiatrii dziecięcej  - Zdjęcie główne

foto PZPN / Archiwum / www.stanislawozog.pl / www.janinasagatowska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 12 stycznia w Senacie głosowano nad ustawą budżetową na 2021 rok. Tematem debaty były też złożone poprawki. Jedna z nich dotyczyła przekazania 80 mln złotych na psychiatrię dziecięcą. Przeciwko niej wystąpili senatorzy z Prawa i Sprawiedliwości. Są wśród nich osoby z Podkarpacia!

Zanim przejdziemy do meritum, skupmy się na moment na liczbach, by na końcu artykułu powrócić do nich ponownie. 

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że wśród nastolatków samobójstwa są drugą co do częstości przyczyną zgonów. Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw. Liczba zamachów samobójczych wśród małoletnich w wieku 7 - 18 lat rośnie z roku na rok: z 730 w 2017 r. do 772 w 2018 r. W I półroczu 2019 r. wyniosła już 485. 

W latach 2017 - 2019 (I półrocze) na łącznie 1987 zamachów samobójczych, 250 zakończyło się zgonem. W 585 przypadkach, przyczyną zamachów samobójczych była choroba psychiczna, a w 374 przypadkach zaburzenia psychiczne.

Ubiegłoroczny raport Najwyższej Izby Kontroli, dotyczący dostępności lecznictwa psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży, jasno pokazuje, że w Polsce psychiatria dziecięca praktycznie nie istnieje. 

Jedynie w Rzeszowie na jeden etat przypada aż 2415 pacjentów. Dodajmy, że na Podkarpaciu znajduje się jeden oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, w którym może znajdować się jednocześnie 24 pacjentów. Taka statyka, biorąc pod uwagę złożoną specyfikę problemu, nie powinna mieć miejsca w żadnym cywilizowanym kraju. 

Meritum

W zestawieniu z 2 mld zł, które mogą trafić do TVP i Polskiego Radia, 80 mln zł, które może wesprzeć psychiatrię dziecięcą wzbudza – mówiąc delikatnie –zdziwienie. Nad przekazaniem tej kwoty debatowano we wtorek w Senacie, w związku z głosowaniem nad ustawą budżetową na 2021. Środki na psychiatrię dziecięcą były zgłoszone w formie poprawki. 

Za jej przyjęciem zagłosowało 43 senatorów Koalicji Obywatelskiej, trzech senatorów PSL, dwóch senatorów Lewicy i czterech senatorów niezrzeszonych, czyli cała opozycja.

Przeciwko wsparciu finansowemu na leczenie dzieci i młodzieży z zaburzeniami, które nierzadko prowadzą do samobójstwa, zagłosowali wszyscy senatorowie z Prawa i Sprawiedliwości (nie głosowała tylko Alicja Zając). Wśród nich byli także przedstawiciele Podkarpacia, to: Stanisław Ożóg, Zdzisław Pupa, Janina Sagatowska oraz Mieczysław Golba.

Poprawka została ostatecznie przyjęta, z tym, że teraz jej losem zajmie się Sejm, gdzie większość ma obóz Zjednoczonej Prawicy, zaś głosowanie senatorów PiS może nam wiele powiedzieć o wynikach przyszłego głosowania. 

Powrót do liczb

Wyniki kontroli NIK-u potwierdzają ubiegłoroczne badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, przeprowadzone we wrześniu na próbie 500 respondentów w wieku 13-17 lat. W raporcie „Negatywne doświadczenia młodzieży w trakcie pandemii” młodych respondentów zapytano przede wszystkim o to, jak oceniają swoje zadowolenie z życia w pierwszym okresie pandemii w porównaniu do czasu sprzed Covid-19. Połowa badanych (50 proc.) oceniła swój dobrostan psychiczny jako bardzo dobry lub raczej dobry, jedna trzecia (33 proc.) jako bardzo zły lub raczej zły, duża grupa osób (17 proc.) nie dokonała jednoznacznej oceny.

Mimo że w czasie, którego dotyczyło badanie, nastolatki przebywały w swoich domach, nie uchroniło je to przed doświadczeniem krzywdzenia. 27 proc. badanych doświadczyło co najmniej jednej z uwzględnionych w kwestionariuszu form krzywdzenia, a co siódmy respondent (15 proc.) doznał przemocy ze strony rówieśników. Co dziewiąte dziecko (11 proc.) doznało przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej. 

Z badania wynika także, że co dziesiąty badany (10 proc.) doświadczył w okresie lockdownu wykorzystywania seksualnego. W przypadku 9 proc. osób było to wykorzystywanie bez kontaktu fizycznego, to znaczy otrzymywanie niechcianych nagich zdjęć, słowna przemoc seksualna  oraz bycie werbowanym (werbowaną) w Internecie do celów seksualnych. Wykorzystywania seksualnego z kontaktem fizycznym doświadczyło natomiast 3 proc. badanych.

Trudno mówić o tym, jaka czeka nas przyszłość w temacie psychiatrii dziecięcej. 80 mln zł to tylko kropla w morzu potrzeb, a wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że obecna władza nie widzi problemu. Świadczy o tym chociażby fakt, że przeciwko przekazaniu środków na pomoc dla dzieci głosował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

rafal.bolanowski@korso.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy