Sprawa dotyczy utworzenia instytucji kultury, która miała powstać dzięki państwowym funduszom. Po przeprowadzonym audycie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiły się wątpliwości dotyczące gospodarowania środkami publicznymi.
Dwa zawiadomienia uruchomiły śledztwo
Podstawę faktyczną wszczęcia śledztwa stanowiły dwa zawiadomienia złożone w niniejszej sprawie, a mianowicie przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (po przeprowadzonym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego audycie w zakresie prawidłowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami publicznymi) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie
- informuje rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, prokurator Dorota Sokołowska-Mach.
Kluczowe wątki śledztwa
Prokuratura szczegółowo analizuje dokumentację związaną z przekazaniem dotacji celowej w wysokości 218 944 464 złotych. Śledczy sprawdzają prawo do dysponowania nieruchomościami przez Fundację Lux Veritatis. Istotnym elementem postępowania są zapisy umowy dotyczące braku obowiązku zwrotu przekazanych środków w przypadku jej rozwiązania.
Śledztwo zostało powierzone do prowadzenia funkcjonariuszom Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatura w Rzeszowie, w tym w szczególności w zakresie zabezpieczenia m.in. przedmiotów, dokumentów mogących mieć istotne znaczenie dowodowe dla prowadzonego postępowania
- wyjaśnia prokurator Sokołowska-Mach.
Kontrola wydatkowania środków
Prokuratura zleciła również kontrolę Najwyższej Izbie Kontroli. NIK sprawdzi legalność i celowość wydatkowania publicznych pieniędzy związanych z realizacją umowy. Ze względu na dobro śledztwa, prokuratura nie ujawnia obecnie więcej szczegółów sprawy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.