Do odkrycia doszło podczas szczegółowej kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej (pow. jarosławski). Celnicy odkryli, że pod siedzeniami pojazdu znajdował się zawinięty w folię obraz o tematyce sakralnej o wymiarach 36 na 32 centymetry.
Okazało się, że jest to ikona przedstawiająca wizerunek świętego Arseniusza z Tweru. Według wstępnej opinii ekspertów, obraz jest datowany na przełom XIX i XX wieku. Ikona wymaga dalszych szczegółowych ekspertyz, które będą przeprowadzone podczas postępowania Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.
Przemyt próbował zrealizować 26-letni kierowca ukraińskiego busa, który mimo takiego obowiązku - nie zgłosił ikony do kontroli. Podczas rozmowy z funkcjonariuszami Oddziału Celnego w Korczowej wyjaśnił, że został poproszony o przewóz ikony przez granicę.
Jak podkreśla Krajowa Administracja Skarbowa, przywóz dóbr kultury z państw nienależących do Unii Europejskiej należy za każdym razem zgłosić organom celnym. Dopiero wtedy możliwy jest przewóz przez granicę, a później ewentualnie objęcie takiego przedmiotu procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną.
Inne przepisy dotyczą natomiast wywozu zabytkowych obiektów i przedmiotów z Polski. W przypadku wywozu na stałe pozwolenie wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy zgodzić musi się Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.