reklama

Na Podkarpaciu brakuje specjalistów i wykwalifikowanych pracowników. Wiemy jakich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Na Podkarpaciu brakuje specjalistów i wykwalifikowanych pracowników. Wiemy jakich - Zdjęcie główne

Podkarpacki rynek pracy w kryzysie. Brakuje specjalistów i wykwalifikowanych pracowników | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPodkarpacki rynek pracy zmaga się z poważnym kryzysem kadrowym. Pracodawcy mimo rosnących potrzeb kadrowych ograniczyli w 2024 r. liczbę ofert pracy z powodu trudnej sytuacji gospodarczej. Eksperci alarmują, że problemy będą się pogłębiać z powodu postępującej depopulacji regionu.
reklama

Sytuacja na regionalnym rynku zatrudnienia staje się coraz bardziej wymagająca zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Eksperci przewidują, że nadchodzące miesiące mogą przynieść jeszcze więcej wyzwań.

reklama

Deficyt specjalistów

Szczególnie poszukiwani są specjaliści z uprawnieniami, kierowcy tirów, samochodów ciężarowych i autobusów, operatorzy specjalistycznych maszyn, nauczyciele przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu oraz samodzielni księgowi. Problemem pozostaje zdobycie wymaganych certyfikatów i uprawnień, co często wiąże się z długotrwałym procesem i wysokimi kosztami.

Kogo najbardziej brakuje?

Problem depopulacji na Podkarpaciu staje się coraz bardziej dotkliwy dla regionalnego rynku pracy.

Na Podkarpaciu będzie brakować lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów czy opiekunów osób starszych i zależnych

reklama

- alarmuje Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Szczególnie trudna sytuacja występuje w branży budowlanej, gdzie według dyrektora "deficyt wynika z braku kształcenia w zawodach związanych z budowlanką".

Sezonowy wzrost bezrobocia

Stopa bezrobocia na Podkarpaciu w grudniu 2024 r. wyniosła 8,6%, co oznacza wzrost o 0,2% w porównaniu do listopada. Obecnie bez pracy pozostaje 67 404 osoby - to o 1780 więcej niż w listopadzie 2024 r. Ten wzrost ma charakter sezonowy i może utrzymać się do końca zimy ze względu na ograniczone zapotrzebowanie na prace w tym okresie.

reklama

Drastyczny spadek ofert pracy

Pracodawcy zgłosili w 2024 r. znacznie mniej ofert pracy niż w poprzednim r. - tylko 37,9 tysięcy w porównaniu do 43,4 tysięcy w 2023 r. Średnio miesięcznie pojawiało się 3,1 tysiąca ofert, podczas gdy rok wcześniej było ich 3,6 tysiąca.

Mniej zwolnień grupowych

W 2024 r. zwolnienia grupowe objęły 399 osób z pięciu zakładów pracy. To jednak mniej niż w 2023 r., kiedy pracę straciło 566 osób.

reklama

To był umiarkowanie dobry rok na podkarpackim rynku pracy. Okresowy, w zasadzie niewielki wzrost liczby osób pozostających bez pracy w zimie, nie powinien negatywnie rzutować na kondycję regionalnej gospodarki

- podsumowuje dyrektor Czop.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo