reklama

Mniej drewna z lasów mimo rekordowego popytu. Znamy plany wycinki [MAPA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dominik Jagieła / RDLP Krosno

Mniej drewna z lasów mimo rekordowego popytu. Znamy plany wycinki [MAPA] - Zdjęcie główne

Podkarpackie lasy się zmieniają. Leśnicy zaskakują nowymi planami | foto Dominik Jagieła / RDLP Krosno

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPomimo rekordowych cen drewna i ogromnego popytu, leśnicy z Podkarpacia drastycznie ograniczają pozyskanie surowca. Każdy tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna daje pracę minimum dwóm osobom przy ścince oraz nawet kilkunastu w przemyśle drzewnym. W tym roku do kupujących trafi aż o 85 tysięcy metrów sześciennych drewna mniej niż w roku poprzednim.
reklama

Decyzja o zmniejszeniu pozyskania drewna to efekt poszukiwania równowagi między gospodarką a ochroną przyrody. Leśnicy podkreślają, że to przemyślana strategia, która ma zapewnić trwałość lasów dla przyszłych pokoleń.

Szczegółowe plany pozyskania

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie zaplanowała w tym roku pozyskanie 1,94 mln metrów sześciennych drewna. Większość surowca, bo ponad 1,6 mln, trafi do firm w trybie przetargowym. Klienci indywidualni będą mogli kupić 215 tysięcy metrów sześciennych.

Wśród planów sprzedażowych znalazło się także miejsce na wyjątkowe partie surowca.

reklama

Zaplanowano także, że ok. 1 tys. m sześc. trafi też na coroczną submisję drewna cennego

- informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Leśnicy przewidzieli również specjalną pulę techniczną.

85 tys. m sześc. w trakcie roku będzie zadysponowana do sprzedaży na portalu aukcyjnym

- dodaje rzecznik.

Rekordowe zasoby podkarpackich lasów

Podkarpackie lasy należą do najbogatszych w Polsce. Ich zasobność osiągnęła 312 metrów sześciennych na hektar, znacznie przekraczając krajową średnią wynoszącą 270 metrów sześciennych. Od 1978 r. zasoby wzrosły o prawie 49 milionów metrów sześciennych drewna. Średni wiek drzewostanu na Podkarpaciu wynosi 76 lat - o 13 lat więcej niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce.

reklama

O planach pozyskania drewna decyduje wiele czynników.

Wielkość pozyskania drewna wynika przede wszystkim z możliwości produkcyjnych drzewostanów, a te są o wiele wyższe niż pozyskanie planowane przez nas co roku

- wyjaśnia Marian Pigan, dyrektor RDLP w Krośnie.

Kluczową rolę odgrywają też oczekiwania społeczne.

Obecnie rozmiar pozyskania to kompromis pomiędzy dużymi oczekiwaniami przedsiębiorców a wciąż rosnącymi oczekiwaniami społecznymi co do ochrony najcenniejszych obszarów leśnych

- podkreśla dyrektor.

reklama


Wykres ilustruje wielkość pozyskania w minionych latach. Opracowanie RDLP w Krośnie

Las w ciągłej przemianie

Blisko jedną trzecią podkarpackich lasów posadzono 50-70 lat temu na gruntach porolnych. Leśnicy prowadzą przebudowę ich składu gatunkowego - w miejsce sosen, świerków czy olch wprowadzają gatunki charakterystyczne dla tej części Polski: jodły, buki i jawory. W lasach systematycznie rośnie też ilość martwego drewna, które pozostawia się do naturalnego rozkładu dla zachowania różnorodności gatunkowej. W niektórych nadleśnictwach stanowi ono nawet ponad 8 procent ogólnej masy drzewostanów.

reklama

Naturalna odnowa lasu

W branży leśnej trwa dyskusja nad właściwym nazewnictwem prowadzonych działań.

W przestrzeni publicznej pojawia się termin 'wycinka', jako uproszczony termin zabiegów związanych z pozyskaniem drzew. Nie używamy go, ponieważ słowo wycinka oznacza całkowite pozbawienie powierzchni drzew, np. wycinka pod budowę drogi S19

- wyjaśnia Małgorzata Kaczorowska, Starszy specjalista Służby Leśnej ds. edukacji i ochrony przyrody, Instruktor Regionalny SILP.

Leśnicy preferują inne określenie dla prowadzonych prac.

Proces ten nazywany jest też wymianą pokoleń. Takie pozyskanie drzew na danych powierzchniach skutkuje tym, że do dna lasu dociera więcej światła, a to podstawowy czynnik warunkujący wzrost i rozwój drzew

- tłumaczy Kaczorowska. Specjalistka.

Zwraca też uwagę na aspekt ekologiczny.

W dobie postępujących zmian klimatu korzystanie z drewna jest tym bardziej słuszne i racjonalne - w końcu przecież to magazyn węgla, na którego utrzymaniu w ryzach nam bardzo zależy

- podkreśla.

Przyszłość lasów

RDLP w Krośnie zarządza 26 nadleśnictwami na powierzchni 418 tysięcy hektarów. Lesistość regionu wynosi 38 procent i od drugiej wojny światowej wzrosła o ponad połowę. Średni roczny przyrost w drzewostanach południowo-wschodniej Polski sięga obecnie 7,1 metra sześciennego na hektar.

Mapa planowanej wycinki 

Do artykułu dołączamy mapę, opracowaną przez RDLP w Krośnie, ilustrującą planowane pozyskanie drewna na terenie poszczególnych nadleśnictw RDLP w Krośnie. Na mapie nie uwzględniono danych dla Nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany, ponieważ projekty Planów Urządzania Lasu dla tych nadleśnictw są obecnie w trakcie opracowywania. Leśnicy oczekują na opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo