reklama

Malhowice-Niżankowice: Piąte przejście graniczne na Podkarpaciu już działa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie

Malhowice-Niżankowice: Piąte przejście graniczne na Podkarpaciu już działa [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

Malhowice-Niżankowice: Kolejna brama do Ukrainy otwarta | foto Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościNowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice ma zwiększyć przepustowość na granicy polsko-ukraińskiej. Minister Tomasz Siemoniak przekazał Betlejemskie Światełko Pokoju służbom granicznym podczas uroczystego otwarcia. Inwestycja kosztowała prawie 145 milionów złotych.
reklama

Od soboty 21 grudnia kierowcy mogą korzystać z kolejnego przejścia granicznego na Podkarpaciu. Uroczystego otwarcia dokonała wojewoda Teresa Kubas-Hul w obecności przedstawicieli rządu Polski i Ukrainy, w tym ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Ihora Kłymenki.

reklama

Przejście graniczne Malhowice-Niżankowice znajduje się 12 kmod Przemyśla. Podróżni znajdą tu osiem pasów odpraw w każdym kierunku. Służby będą odprawiać samochody osobowe do 3,5 tony oraz autokary. Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podkreślił podczas otwarcia:

Otwieramy kolejne przejście graniczne, tak aby relacje polsko-ukraińskie miały niezbędną infrastrukturę i dawały naszym obywatelom możliwość przemieszczania się między obydwoma państwami

- powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak podczas oficjalnego otwarcia.

Całodobowa obsługa podróżnych

Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej, zwrócił uwagę na znaczenie nowej inwestycji:

reklama

Otwierane dziś nowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice stanowi uzupełnienie istniejącej infrastruktury granicznej. Bez wątpienia zwiększy ono przepustowość pozostałych przejść granicznych oraz skróci czas potrzebny do przekroczenie granicy.

Szef KAS dodał również, że granica nie może stanowić przeszkody, ale tworzyć szansę na rozwój i wzajemne wsparcie sąsiadujących państw.

Imponujące statystyki

Od początku roku na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w województwie podkarpackim funkcjonariusze KAS odprawili ponad 10,3 mln podróżnych oraz ponad 2,1 mln pojazdów. Codziennie granicę przekracza średnio 29 tysięcy osób i prawie 6 tysięcy pojazdów. Wartość odprawionych towarów przekroczyła 70 miliardów złotych.

reklama

Szansa dla regionu

Nowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowice przyniesie korzyści lokalnym społecznościom i całemu regionowi. Zwiększony ruch turystyczny wpłynie na rozwój lokalnego biznesu. Eksperci przewidują powstawanie nowych miejsc pracy w transporcie, logistyce i usługach związanych z obsługą granicy.

Długa droga do otwarcia

Starania o utworzenie przejścia granicznego w Malhowicach rozpoczęły się niemal trzy dekady temu, w 1995 roku. Długo trwało, zanim doszło do konkretnych działań – kluczowe polsko-ukraińskie porozumienie międzyrządowe podpisano dopiero po 17 latach, w 2012 r.. Budowa samego przejścia ruszyła dziewięć lat później, a jej finał przypadł na grudzień 2024 r., kiedy oficjalnie zakończono prace i wydano pozwolenie na użytkowanie.

reklama

Nowoczesna infrastruktura

Przejście graniczne Malhowice-Niżankowice to trzecie przejście na Podkarpaciu, gdzie odprawa odbywa się w całości po polskiej stronie. Podróżni znajdą tu terminale odpraw autobusów, budynki kontroli szczegółowej oraz pomieszczenia administracyjne dla służb. Funkcjonariusze prowadzą całodobowe kontrole paszportowe i celno-skarbowe, jednak bez kontroli sanitarnej, weterynaryjnej i fitosanitarnej.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo