Kamienica Oleśnickich to jeden z najcenniejszych zabytków w Sandomierzu. Pochodzi z przełomu XVI oraz XVII wieku i była własnością Jerzego Kojszora. Murowana, dwupiętrowa, w stylu renesansowym. Front czteroosiowy, na parterze głębokie podcienia o dwóch łukach. Szczyt zwieńczony skróconą attyką. Remontowana w latach 1955-1958. W niej jest wejście do rozległych piwnic i podziemnych korytarzy, służących dawniej jako magazyny kupieckie, udostępnionych obecnie do zwiedzania jako Podziemna Trasa Turystyczna "Lochy Sandomierskie."
Sandomierski samorząd przedstawił koncepcję zmian stworzoną przez Szymona Pitka, właściciela Steam Group. - Mija pięć lat od momentu kiedy zostałem burmistrzem jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Zostało wykonanych wiele inwestycji, ale cały czas zastanawialiśmy się nad tym, co można zrobić z wnętrzami Kamienicy Oleśnickich - mówił podczas konferencji prasowej burmistrz Sandomierza Marcin Marzec. - Po zmianach będzie to niezwykłe miejsce, skierowane do dzieci. Sandomierz nie jest wystarczający bogaty w ofertę turystyczną dla najmłodszych. Będzie tutaj nauka, legendy sandomierskie, historia miasta i zabawa.
Koncepcja Kamienicy Oleśnickich
O tym co jest przygotowywane w tym zabytkowym obiekcie mówił Szymon Pitek. - Chcemy tutaj zmieścić szeroką ofertę. Najwięcej zajmować będzie część wystawowa, a tam zaprosimy na mechaniczną, a nawet maszynową opowieść o historii Sandomierza - wskazał Pitek. - Będzie mechaniczny teatrzyk oraz pokój zagadek. W pokoju zagadek chcemy zaangażować odbiorców, tak aby był odkrywcą historii Sandomierza. Najbardziej uniwersalna będzie sala warsztatowa, gdzie będą mogły się odbywać zajęcia dla dzieci i młodzieży. To wszystko znajdzie się na pierwszym piętrze.Na parterze pojawi się punkt informacyjny oraz sklepik. Drugie piętro to podróż w przeszłość i wehikuł czasu, czyli kapsuła stylizowana na łódź podwodną.
Cała koncepcja jest stworzona w klimacie tego, jak ludzie z przeszłości wyobrażali sobie przyszłość. W ramach Polskiego Ładu Sandomierz pozyskał 7 milionów złotych. Całość to: 7 milionów 900 tysięcy złotych. Koncepcja zagospodarowania wnętrza Kamienicy Oleśnickich kosztowała 60 tysięcy złotych netto. Miasto ogłosiło już przetarg na wykonanie prac. Termin składania ofert mija 21 grudnia. Na wykonanie robót wykonawca będzie miał 550 dni. Po zakończeniu prac do budynku wróci Poczta Polska.
Wątki historyczne
- Będą legendy związane z powstaniem Sandomierza, Halinie Krępiance, rękawiczkach Królowej Jadwigi, wątek o zgodzie sandomierskiej, bitwa sandomierska, krzemieniu pasiastym. Legendy będą miały treść teatrzyków, a to jest ukłon w stronę najmłodszych. Na etapie konstruowania jeszcze możemy coś dołożyć.
- mówiła Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik Referatu Promocji w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.