Według danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie (przedstawionych w „Komunikacie o sytuacji społeczno-gospodarczej powiatów województwa podkarpackiego”) tylko w lipcu 2024 roku w województwie podkarpackim zarejestrowano 1123 nowe przedsiębiorstwa, podczas gdy 816 zostało wyrejestrowanych. Zdecydowanie najwięcej z nich, bo prawie 200, powstało w Rzeszowie, a najmniej (kilkanaście) w powiecie bieszczadzkim.
Warto też zauważyć, że w większości podkarpackich powiatów oraz miast na prawie powiatu, liczba nowo zarejestrowanych przedsiębiorstw była większa od tych wyrejestrowanych. Inaczej było jedynie w Krośnie, Tarnobrzegu, a także powiatach jasielskim, krośnieńskim, lubaczowskim i tarnobrzeskim. Wiele wskazuje więc na to, że klimat do tworzenia nowych firm w tych lokalizacjach jest aktualnie nieco mniej korzystny, niż w pozostałych podkarpackich regionach.
W lipcu 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw na Podkarpaciu wynosiło 7176,95 zł, a zatrudnionych było wówczas około 249,9 tys. osób. Stopa bezrobocia wynosiła wówczas 8,3 %.
Najwyższy wzrost liczby przedsiębiorstw w lipcu 2024 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, odnotowano w powiecie dębickim, natomiast jedyny spadek liczby przedsiębiorstw wystąpił w Tarnobrzegu
- przekazał Urząd Statystyczny w Rzeszowie.
Z raportu opracowania dowiadujemy się też, że według średnich wskaźników, najbardziej przedsiębiorczy są mieszkańcy powiatu leskiego. To właśnie tam odnotowano największą liczbę osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w przeliczeniu na 1000 osób (123,7 osoby). Średnio najmniej osób decydowało się na taki ruch w powiecie brzozowskim (60,7 na 1000 osób).
A czy podkarpackie przedsiębiorstwa były w ciągu minionego półrocza rentowne? Okazuje się, że w większości powiatów przedsiębiorcy „wychodzili na swoje”.
Wskaźnik rentowności sprzedaży brutto w województwie podkarpackim w pierwszym półroczu 2024 r. wyniósł 4,7% i był wyższy o 0,4 % w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. W dwunastu powiatach województwa wskaźnik był wyższy niż przed rokiem (w tym w Rzeszowie), a w jednym powiecie pozostał na poziomie z ubiegłego roku
- informują eksperci z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.
Korzystny wskaźnik odnotowano w następujących powiatach i miastach na prawie powiatu:
- niżański (20,0 %),
- tarnobrzeski (11,6 %),
- bieszczadzki (11,0 %),
- mielecki (10,2 %),
- stalowowolski (10,2 %),
- brzozowski (6,8 %),
- rzeszowski (6,7 %),
- krośnieński (6,6 %),
- łańcucki (6,4 %),
- jarosławski (6,3 %),
- ropczycko-sędziszowski (4,8 %),
- dębicki (3,6 %),
- miasto Rzeszów (3,6 %),
- sanocki (3,3 %),
- miasto Krosno (3,2 %),
- leżajski (3,0 %).
- jasielski (1,2 %),
- lubaczowski (0,9 %),
- strzyżowski (0,2 %).
Niekorzystny wskaźnik rentowności odnotowano z kolei w następujących powiatach i miastach na prawie powiatu:
- przemyski (-11,7 %),
- leski (-4,7 %),
- przeworski (-3,1 %),
- miasto Przemyśl (-2,4 %),
- miasto Tarnobrzeg (-1,0 %).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.