Reklama

Ceny prądu "poszybują" w górę!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Ceny prądu "poszybują" w górę! - Zdjęcie główne

foto Pexels

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 stycznia 2021 roku czekają nas podwyżki cen prądu. To efekt zatwierdzenia nowych taryf przez Urząd Regulacji Energetyki, a także dopisania do rachunków nowych pozycji.

Podwyżka cen prądu jest już pewna. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla gospodarstw domowych od stycznia 2021 roku. Polacy zapłacą średnio o około 3,5 proc. więcej za energię elektryczną. Jak wysoka będzie podwyżka u każdego z operatorów? W przypadku Enei - 3,5 proc., PGE Obrót - 3,6 proc., a Taurona - 3,55 proc. Będzie to o około 1,5 zł miesięcznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

To nie jest jednak koniec złych wiadomości. Od stycznia 2021 roku pojawią się na rachunkach także opłaty za OZE oraz opłata mocowa.

WYLICZENIA

Marcin Michał Suska, prezes Energomix, przygotował dla Business Insider Polska prognozę zachowania cen. Pod uwagę wziął wpływ opłaty mocowej, opłaty OZE, opłaty kogeneracyjnej oraz zmiany taryfy sprzedaży PGE Obrót. Dla opłat dystrybucyjnych przyjęte zostały stawki obowiązujące w 2020 roku - nie podano jeszcze bowiem stawek na 2021 rok.

Przykładem jest dom jednorodzinny na terenie OSD PGE Dystrybucja Oddział Warszawa posiadający umowę kompleksową standardową (bez dodatków i promocji). Z wyliczeń wynika, że w całym 2020 roku klient zapłaciłby za prąd 1661,49 zł. Po podwyżkach będzie to 1820,94 zł. Sam koszt podwyżki taryfy to w skali roku dodatkowe 31,5 zł. Nowa opłata mocowa to wydatek 125 zł.

Opłata mocowa została przyjęta przez Sejm w 2017 roku Sejm. Ma ona podnieść bezpieczeństwo energetyczne kraju - z pozyskanych w ten sposób pieniędzy finansowane ma być utrzymywanie rezerw energii przez elektrownie węglowe. Dopłata do rynku mocy w 2021 wynosić będzie od 2,30 zł do 12,87 zł dla gospodarstwa domowego. Jej wysokość jest zależna od zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Firmy będą rozliczane na podstawie zużycia w wybranych godzinach.

Podwyżka cen prądu dotknie nie tylko gospodarstwa domowe, ale także i przedsiębiorców. Ucierpi przemysł ciężki, który pobiera najwięcej energii elektrycznej w swoich zakładach. Odbije się ona również na cenach produktów pierwszej potrzeby takich, jak choćby pieczywo. Ekonomiści wskazują, że dla małych, rodzinnych, firm może oznaczać to nawet upadek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy