reklama

Bojkot firm, które nie wycofały się z Rosji. Kto znalazł się "liście wstydu?" [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bojkot firm, które nie wycofały się z Rosji. Kto znalazł się "liście wstydu?" [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSprawdzamy, które przedsiębiorstwa nadal nie wycofały się z rynku rosyjskiego. Na "liście wstydu" są 42 firmy, w tym dwie z Polski. Każdy dzień przynosi ogromne wizerunkowe straty, a sami konsumenci zaczęli zwracać uwagę na to co i gdzie kupują.
reklama

Popularne markety, globalni potentaci. Wiele firm, mimo że od miesiąca trwa brutalna napaść Rosji na Ukrainę, nie zdecydowało się na opuszczenie rynku w kraju rządzonym przez Władimira Putina.

Zespół badawczy renomowanej Yale School of Management zebrał listę firm, które były obecne na rynku rosyjskim i sprawdził, jakie decyzje podjęły w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Na liście tych, które zostają w Rosji, są dwie polskie marki: Cersanit (producent ceramiki sanitarnej) i Polpharma (rynek farmaceutyczny). Cersanit, czyli producent ceramiki sanitarnej i innych produktów do łazienek według zestawienia nie zdecydował się na opuszczenie  dotąd rynku, podobnie jak producent farmaceutyków Polpharma.

reklama

JAK ODPOWIADAJĄ NA OSKRAŻENIA?

Polpharma kontrolowana jest przez biznesmena Jerzego Staraka poprzez holenderską spółkę Polpharma Group BV odcina od rosyjskiej inwestycji wskazując, że udziały w fabryce Akrikhin posiada holenderska Polpharma Group B.V. T.

- Chciałabym podkreślić, że mimo wyłączenia wszystkich leków z zakresu sankcji, Polpharma podjęła decyzję, aby dostawy leków na rynek rosyjski ograniczyć wyłącznie do produktów pediatrycznych oraz stosowanych w stanach nagłych lub w terapii chorób przewlekłych, które są ważne dla ochrony zdrowia. Zrezygnowaliśmy natomiast z dostaw produktów leczniczych i wyrobów medycznych, które tylko poprawiają jakość życia - wskazuje na Business Insidera Magdalena Rzeszotalska dyrektor do spraw komunikacji korporacyjnej ZF Polpharma. Firma jednocześnie wskazuje jaką pomoc kieruje na Ukrainę. Jest to darowizna w postaci ponad 350 tysięcy opakowań leków ratujących życie o łącznej wartości prawie 6 milionów złotych.

reklama

Cersanit na razie milczy. Specjalne oświadczenie opublikowała za to firma Nestlé:

"W obliczu trwającej wojny w Ukrainie nasza działalność w Rosji będzie skupiała się na dostarczaniu niezbędnych produktów, takich jak żywność dla niemowląt oraz żywność medyczna – nie na osiąganiu zysków. Takie podejście odzwierciedla nasz cel i wartości. Wspiera podstawowe prawo do dostępu do żywności.  

Podejmujemy kolejne kroki i zatrzymujemy działalność znanych marek należących do Nestlé. Są wśród nich KitKat, Nesquik i inne. Już wcześniej zatrzymaliśmy eksport i import z i do Rosji produktów niebędących niezbędnymi. Zrezygnowaliśmy z wszystkich działań reklamowych i wycofaliśmy wszystkie inwestycje kapitałowe w tym kraju. W pełni stosujemy się do wszystkich międzynarodowych sankcji wobec Rosji.   

reklama

W najbliższej przyszłości nie spodziewamy się osiągać zysków w Rosji ani płacić związanych z tym podatków, a wszelkie ewentualne zyski zostaną przekazane na rzecz organizacji humanitarnych."

MNIEJSZY WSTYD

"Lista mniejszego wstydu", na którą można dopisać firmy, które zdecydowały się na wstrzymanie dalszych inwestycji w Rosji:

  • amerykańskie sieci fast-food: Subway, oraz ze stajni Yum Brands marki: KFC, Pizza Hut i Taco Bell,
  • producenci szczepionek na COVID-19: Pfizer, Astra Zeneca i Johnson&Johnson,
  • inni farmaceutyczni giganci: brytyjski GlaxoSmithKline, niemieckie Bayer i Reckitt Benckiser oraz francuski Sanofi,
  • amerykański producent keczupów Kraft Heinz,
  • chemiczni niemieccy giganci: BASF i Henkel,
  • światowy lider produktów higieny osobistej amerykański Colgate-Palmolive,
  • gigant na rynku żywności i produktów higieny osobistej Unilever,
  • francuski producent jogurtów Danone,
  • Japan Tobacco, 
  • hotelarskie sieci: Accor (właściciel Orbisu), Hilton, Hyatt, Intercontinental Hotels i Marriot,
  • włoski producent opon Pirelli,
  • duński producent materiałów budowlanych Rockwool,
  • niemieckie Siemens oraz Siemens Energy.
OPUŚCILI ROSJĘ

reklama

Działalność w Rosji, od początku inwazji, zawiesiło 195 dużych firm, a całkowicie zlikwidowało 174. Wśród tych, które działalność zawiesiły najgłośniejszy był przypadek Coca-Coli. Wstrzymały też działalność: Mc Donald’s, Burger King, Starbucks, Adidas, Puma, Generali, Commerzbank, Mastercard, Visa, Disney, H&M, Levi Strauss, Heineken, Harley-Davidson, Honda, Hyundai, Mazda, Renault, Rolls Royce, Skoda, Stellantis (Fiat), Subaru, Toyota, Volkswagen, Volvo, Ikea, Intel, Jysk, Lego, LG, Samsung, Panasonic, Sony, L’Oreal, Marks & Spencer, Apple, Dell, Nintendo, Nokia, Oracle, Amazon, Nvidia, Paypal, Meta (Facebook), Microsoft, TikTok, Twitter i YouTube.

Lista firm, które nie zdecydowały się na choćby zawieszenie działalności, czy nawet ograniczenie inwestycji. Najbardziej znane firmy w naszej galerii.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo