Zgodnie z komunikatem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wschodniej części województwa podkarpackiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 60 mm. Lokalnie mogą się również pojawić opady gradu, który jak pamiętamy już 22 czerwca w Harcie (gm. Dynów) wywołał duże straty materialne.
IMGW wydało więc ostrzeżenie burzowe trzeciego stopnia oznaczone kolorem czerwonym. Ponadto we wschodniej części Podkarpacia pojawią się porywy wiatru, którego prędkość sięgnie nawet 120 km/h. Takie podmuchy mogą powodować wyrywanie drzew, unoszenie większych przedmiotów, a także poważne zniszczenia konstrukcji budynków. Przebywanie wówczas na otwartej przestrzeni może być dla człowieka bardzo niebezpieczne.
Alert pogodowy IMGW trzeciego stopnia dotyczy Rzeszowa, Przemyśla, a także powiatów: rzeszowskiego, łańcuckiego, leżajskiego, przeworskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, brzozowskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.
Ponadto ostrzeżenia burzowe drugiego stopnia wydane zostały dla: Krosna, Tarnobrzega i powiatów: tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, mieleckiego, kolbuszowskiego, dębickiego, ropczycko-sędziszowskiego, strzyżowskiego, jasielskiego i krośnieńskiego. Tam prognozowane są burze z opadami deszczu od 35 mm do 45 mm i porywy wiatru do 100 km/h. Alerty burzowe dla całego województwa obowiązują w czwartek od godziny 13:00 do 21:00.
Mimo prognozowanych burz, upały na Podkarpaciu nie odpuszczają. W całym województwie aż do 13 lipca (sobota) obowiązuje drugi stopień ostrzegawczy IMGW związany z wysokimi temperaturami. Temperatura maksymalna od czwartku do soboty będzie wynosiła w dzień od 32°C do 35°C. W związku z tym powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, a także o tym, aby nie przebywać zbyt długo w pełnym słońcu.
Co więcej, w związku z prognozowanymi opadami, w całym województwie podkarpackim w czwartek obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dotyczące gwałtownego wzrostu stanów wody w rzekach. Eksperci IMGW nie wykluczają lokalnych podtopień.
W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich
- przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.