Reklama

To pierwszy lek na COVID-19! Jest on dostępny w Centrum Medycznym Medyk w Rzeszowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: CM Medyk

To pierwszy lek na COVID-19! Jest on dostępny w Centrum Medycznym Medyk w Rzeszowie - Zdjęcie główne

Lek na COVID-19 już dostępny w Centrum Medycznym Medyk | foto CM Medyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Pacjenci z Podkarpacia mają szansę skorzystać z pierwszego doustnego leku na koronawirusa. Partia molnupiraviru trafiła do przychodni POZ Centrum Medycznego Medyk. Poznaj zalety tego specyfiku.

Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. W Europie zarejestrowany jest jako legevrio. Lek może otrzymać osoba dorosła z  rozpoznanym COVID-19 , u której wystąpiły objawy w ciągu ostatnich 5 dni i należy do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu, czyli: wiek >65 lat, aktywny proces nowotworowy (nowotwory złośliwe), leczenie immunosupresyjne, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, cukrzyca, otyłość (BMI ≥35), przewlekła choroba nerek, pensjonariusze domów pomocy społecznej.

- Leczenie molnupiravirem należy rozpocząć jak najszybciej po rozpoznaniu COVID-19, jednak nie później niż  w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi (≥1 procent pacjentów) zgłaszanymi podczas leczenia i w ciągu 14 dni po podaniu ostatniej dawki molnupiraviru były: biegunka (3 procent), nudności (2 procent), zawroty głowy (1 procent) i ból głowy (1 procent), z których wszystkie były stopnia łagodnego lub umiarkowanego. Lek może wydać lekarz rodzinny lub inne podmioty lecznicze nadzorujące leczenie pacjentów z grup ciężkiego przebiegu - zachwala na swoim Facebooku Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie.

Jak dodają lekarze ten specyfik nie może być podawany osobom poniżej 18. roku życia, kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią, a także tym, którzy już wymagają leczenia szpitalnego. Wiadomo, że do rzeszowskiego Medyka dotarło 20 opakowań leku. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wydziela tyle sztuk na jedną placówkę POZ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy