Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. W Europie zarejestrowany jest jako legevrio. Lek może otrzymać osoba dorosła z rozpoznanym COVID-19 , u której wystąpiły objawy w ciągu ostatnich 5 dni i należy do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu, czyli: wiek >65 lat, aktywny proces nowotworowy (nowotwory złośliwe), leczenie immunosupresyjne, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, cukrzyca, otyłość (BMI ≥35), przewlekła choroba nerek, pensjonariusze domów pomocy społecznej.
- Leczenie molnupiravirem należy rozpocząć jak najszybciej po rozpoznaniu COVID-19, jednak nie później niż w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi (≥1 procent pacjentów) zgłaszanymi podczas leczenia i w ciągu 14 dni po podaniu ostatniej dawki molnupiraviru były: biegunka (3 procent), nudności (2 procent), zawroty głowy (1 procent) i ból głowy (1 procent), z których wszystkie były stopnia łagodnego lub umiarkowanego. Lek może wydać lekarz rodzinny lub inne podmioty lecznicze nadzorujące leczenie pacjentów z grup ciężkiego przebiegu - zachwala na swoim Facebooku Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie.
Jak dodają lekarze ten specyfik nie może być podawany osobom poniżej 18. roku życia, kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią, a także tym, którzy już wymagają leczenia szpitalnego. Wiadomo, że do rzeszowskiego Medyka dotarło 20 opakowań leku. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wydziela tyle sztuk na jedną placówkę POZ.
Komentarze (0)