Reklama

Naukowcy: Amantadyna leczy COVID-19. Włodzimierz Bodnar miał rację!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Naukowcy: Amantadyna leczy COVID-19. Włodzimierz Bodnar miał rację!  - Zdjęcie główne

Amantadyna rekomendowana przez naukowców do leczenia COVID-19 | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 - Proponujemy amantadynę jako nowy, tani, łatwo dostępny i skuteczny sposób leczenia COVID-19 - stwierdził międzynarodowy zespół naukowców w artykule opublikowanym na łamach "Communications biology". Doniesienia zagranicznych badaczy potwierdzają tezę Włodzimierza Bodnara z Przemyśla.

Na łamach prestiżowego czasopisma naukowego "Communications biology" ukazały się badania zagranicznych naukowców, którzy rekomendują amantadyne w leczeniu COVID-19. Tezę oparto na badaniach molekularnych na temat wpływu amantadyny na cząsteczkę koronawirusa SARS-CoV-2.

Amantadyna leczy

Amantadyna znana jest w leczeniu przede wszystkim choroby Parkinsona. 

- Pilna potrzeba leczenia COVID-19 zainspirowała strategie ponownego użycia zatwierdzonych leków - czytamy w artykule. - Zasugerowano amantadynę, a badania komórkowe i kliniczne wykazały korzystne działanie tego leku - uważają naukowcy. 

Naukowcy z Danii, Niemiec i Grecji wskazali, że amantadyna i heksametylenoamiloryd (HMA) skutecznie ograniczają aktywność kanału jonowego białka E z wirusa SARS-CoV-2 - wiroporyny występującej w otoczce koronawirusów. Działania takiego nie ma natomiast pochodna amantadyny - rymantadyna. Amantadyna blokuje aktywność nowo odkrytego kanału jonowego ORF10. 

W skrócie -  amantadyna działa na wirusa SARS CoV-2.

Badania zagranicznych naukowców przeprowadzono już rok temu. Opublikowano je dopiero teraz. 

Włodzimierz Bodnar miał rację?

Jeszcze w połowie zeszłego roku, czyli kilka miesięcy po wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce, pediatra i pulmonolog z Przemyśla, doktor Włodzimierz Bodnar, odważył się stosować wobec swoich pacjentów amantadynę. Działania przemyskiego lekarza nie wszystkim jednak się spodobały. Liczne grono środowiska medycznego krytykowało używanie tego leku w leczeniu COVID-19, z uwagi na niską skuteczność i liczne działania niepożądane. 

W grudniu zeszłego roku Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, w którym ograniczyło mozliwość stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19. Poza tym resort zdrowia dopuścił amantadynę do badań klinicznych nad skutecznością leczenia choroby COVID-19. Badania wciąż trwają.

Doktor Włodzimierz Bodnar nie zrezygnował ze stosowania amantadyny w leczeniu pacjentów zarażonych koronawirusem. 

źródło: medonet.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy