Reklama

Odszkodowania za uboczne skutki szczepionki nadal tylko na papierze! Jakie dolegliwości wystąpiły u mieszkańców Podkarpacia? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 7 maj 2021 08:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Zdaniem ekspertów część poszkodowanych przy szczepieniu przeciw COVID-19 może nie doczekać się świadczeń finansowych za niepożądane objawy poszczepienne. Dlaczego? Fundusz Kompensacyjny to nadal jest tylko fikcja. Sprawdzamy co się dzieje z tym dokumentem. Jednocześnie przedstawiamy jakie uboczne skutki szczepienia pojawiły się ostatnio u mieszkańców Podkarpacia.

Fundusz Kompensacyjny dla poszkodowanych w trakcie szczepienia przeciw COVID-19 miał funkcjonować od 1 maja. Tak się jednak nie stało. Akcja szczepień trwa w najlepsze, ale też przybywa osób, które miały niepożądane objawy poszczepienne (NOP).

CZYTAJ TAKŻE:

OD 3 DO 100 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, trafił do konsultacji publicznych w pierwszej dekadzie kwietnia. Choć ich termin upłynął ponad tydzień temu, resort zdrowia nadal nie ustosunkował się do uwag - napisała "Rzeczpospolita". Być może 1 czerwca Fundusz będzie już działał. Resort zdrowia podkreśla, że ma działać wstecz. Już teraz w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta jest 20 zgłoszeń dotyczących NOP.

Z programu odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne będzie mógł skorzystać każdy, kto w związku z przyjęciem szczepionki przeciwko COVID-19 doznał wstrząsu anafilaktycznego (reakcji alergicznej, która może zagrażać życiu). W przypadku krótkiej obserwacji związanej z pojawieniem się anafilaksji świadczenie kompensacyjne wyniesie 3 tysiące złotych. Jeżeli pacjent będzie potrzebował hospitalizacji trwającej krócej niż 14 dni, otrzyma 10 tysięcy złotych.

Wysokość stawki wzrasta proporcjonalnie do długości pobytu w szpitalu. Przebywanie w nim od 14 do 30 dni to od 10 do 20 tysięcy zł odszkodowania. Leczenie od 30 do 50 dni to nawet do 35 tysięcy zł z Funduszu Kompensacyjnego. Jeżeli ktoś na oddziale zostanie na okres od 91 do 120 dni, otrzyma do 89 tysięcy zł. Najwięcej, bo 100 tysięcy zł dostaną osoby, które w szpitalnej sali spędzą więcej niż 120 dni. To maksymalna kwota kompensaty. Świadczenia dotyczące szczepień przeciwko koronawirusowi będą finansowane z państwowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

NAJNOWSZY RAPORT

Do 5 maja zaszczepiono 12,5 miliona obywateli. Pierwszą dawkę otrzymało 9 454 765 osób, a drugą 3 160 055. Jak na razie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 7358 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 6229 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Na dzień 5 maja po szczepieniu na koronawirusa zmarły 73 osoby.

Sprawdziliśmy jakie niepożądane objawy poszczepienne pojawiły się w ostatnich dniach u mieszkańców Podkarpacia (na podstawie raportu służb sanitarnych i resortu zdrowia). Jak na razie od początku akcji szczepień w naszym województwie mieliśmy trzy potwierdzone zgony po przyjęciu szczepionki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy