Jak na razie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej (według stanu na 20 stycznia) zgłoszono 235 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 188 miały charakter łagodny: zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia. Wśród oficjalnych zgłoszeń pojawiają się także te bardziej niebezpieczne, jak choćby: wystąpienie udaru mózgu i napady padaczki, a także wymioty po 6 dniach od przyjęcia szczepionki. W raporcie zaznaczono również przypadki, które wymagały hospitalizacji.
Do 23 stycznia zaszczepiono w Polsce 684 227 osób.
W Polsce szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Następnie szczepionkę na COVID-19 otrzymają m. in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.
Warto przypomnieć, że w działa w naszym kraju Fundusz Kompensacyjny w ramach, którego do odszkodowania finansowego będą kwalifikowane osoby, które będą hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub doznają szoku anafilaktycznego. Poszkodowany, w zależności od długości okresu leczenia, będzie mógł uzyskać kwotę od 10 tys. zł do 100 tys. zł. Środki na wypłatę świadczeń będą pochodzić głównie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.