Reklama

Przybywa ubocznych skutków szczepień COVID-19. Czy poszkodowani już mogą liczyć na pomoc finansową?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: News4Media

Przybywa ubocznych skutków szczepień COVID-19. Czy poszkodowani już mogą liczyć na pomoc finansową? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto News4Media

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Fundusz Kompensacyjny dla poszkodowanych w trakcie szczepienia przeciw COVID-19 miał funkcjonować od 1 maja. Tak się jednak nie stało. Dłaczego? Tymczasem każdego dnia pojawiają się informacje o ubocznych skutkach szczepienia, a nawet zgonach.

 

Zgodnie z danymi prezentowanymi przez rząd do 22 kwietnia w Polsce wykonano 9 495 317 szczepień. Pierwszą dawkę otrzymało 7 079 324 osoby, a dwie dawki: 2 415 993. Oficjalnie poinformowano o 6539 niepożądanych objawach poszczepiennych - z czego ponad 5 tysięcy miało łagodny charakter. Wtedy NOP to: zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Inne objawy to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. Niestety, może też dochodzić do poważniejszych kłopotów, które kończą się zgonem. Na Podkarpaciu po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 zmarły już trzy osoby (mężczyźni z powiatów: krośnieńskiego, przeworskiego i stalowowolskiego)

ZOBACZ TAKŻE:

200 zł za złożenie wniosku o odszkodowanie

Świadczenia przyznawane będą przez rzecznika praw pacjenta, którego wspierać ma specjalnie powołany zespół ekspertów z dziedziny szczepień. Żeby je otrzymać, trzeba będzie złożyć wniosek. To ma jednak kosztować - opłata wyniesie 200 zł. Jeżeli świadczenie zostanie przyznane, pieniądze będą zwracane. Jeżeli nie, przepadną. Na podjęcie działań w tej sprawie pacjent będzie miał rok od pojawienia się niepożądanych reakcji.

Decyzja o kompensacie będzie musiała zapaść w ciągu maksymalnie 60 dni. Projekt zakłada, że w pierwszej fazie działania Fundusz Kompensacyjny obejmie szczepienia przeciwko COVID-19. Od przyszłego roku ma dotyczyć także wszystkich pozostałych obowiązkowych szczepień ochronnych.

Ile i dla kogo?

Z programu odszkodowań za niepożądane odczyny poszczepienne będzie mógł skorzystać każdy, kto w związku z przyjęciem szczepionki przeciwko COVID-19 doznał wstrząsu anafilaktycznego (reakcji alergicznej, która może zagrażać życiu). W przypadku krótkiej obserwacji związanej z pojawieniem się anafilaksji świadczenie kompensacyjne wyniesie 3 tysiące złotych. Jeżeli pacjent będzie potrzebował hospitalizacji trwającej krócej niż 14 dni, otrzyma 10 tysięcy złotych.

CZYTAJ TAKŻE:

Wysokość stawki wzrasta proporcjonalnie do długości pobytu w szpitalu. Przebywanie w nim od 14 do 30 dni to od 10 do 20 tys. zł odszkodowania. Leczenie od 30 do 50 dni to nawet do 35 tys. zł z Funduszu Kompensacyjnego. Jeżeli ktoś na oddziale zostanie na okres od 91 do 120 dni, otrzyma do 89 tys. zł. Najwięcej, bo 100 tysięcy złotych dostaną osoby, które w szpitalnej sali spędzą więcej niż 120 dni. To maksymalna kwota kompensaty. Świadczenia dotyczące szczepień przeciwko koronawirusowi będą finansowane z państwowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Kiedy Fundusz Kompensacyjny zacznie działać?

Fundusz Kompensacyjny miał obowiązywać od 1 maja. To jednak nie nastąpi. Projekt ustawy trafił do Rządowego Centrum Legislacji na początku tego miesiąca. Do piątku - 23 kwietnia trwają w jego sprawie konsultacje publiczne. Musi przejść jeszcze przez rząd, Sejm i Senat. Na końcu zostanie złożony na ręce Prezydenta RP. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że najwcześniej mógłby wejść w życie 1 czerwca i ma działać wstecz.

Mały jubileusz

Tymczasem jak informuje szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk dynamika akcji szczepień ma trend wzrostowy.

- W sobotę zostanie wykonane 10-milionowe szczepienie, mamy nowy rekord dzienny, w czwartek zostało zaszczepionych 297 tysięcy osób. Widać, że dynamika szczepień jest pozytywna.

- powiedział w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Wszystkie planowane punkty szczepień powinny zacząć działać na pełnych obrotach na przełomie maja i czerwca

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy