reklama

U ilu osób wystąpiły niepożądane objawy po szczepionce od AstraZeneca? ZOBACZ listę powikłań

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

 U ilu osób wystąpiły niepożądane objawy po szczepionce od AstraZeneca? ZOBACZ listę powikłań - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Europejska Agencja Leków (dalej: EMA) znajduje możliwy związek z bardzo rzadkimi przypadkami niezwykłych zakrzepów krwi z niską liczbą płytek krwi. Znamy listę niepożądanych objawów, które mogą wystąpić u osób zaszczepionych szczepionką od AstraZeneca. Jeżeli zaobserwujemy u siebie jeden z sześciu objawów, o których informuje Ministerstwo Zdrowia, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza!
reklama

AstraZeneca jest jednym z czterech dostawców szczepionek zatwierdzonych na terenie Unii Europejskiej w celu ochrony przed COVID-19. Badania pokazują, że skutecznie zapobiega chorobie. Zmniejsza także ryzyko hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19. EMA potwierdza jednak, że szczepienie tą wakcyną ma związek z bardzo rzadkimi przypadkami niezwykłych zakrzepów krwi z niską liczbą płytek krwi.


- Komisja ds. Bezpieczeństwa EMA (PRAC) doszła do wniosku, że nietypowe skrzepy krwi z niską liczbą płytek krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki Vaxzevria (AstraZeneca). 

- komunikuje Ministerstwo Zdrowia

Najwięcej Polaków zaszczepiono jak na razie preparatem firmy Pfizer (5,8 mln osób - dane z czwartku). Po tych szczepieniu powikłań po szczepieniach odnotowano 2576, z tego 2078 o przebiegu łagodnym. Po zaszczepieniu preparatem Moderny, 530 tys. osób, wystąpiło 218 odczynów poszczepiennych, w tym 183 miały charakter łagodny. 

W przypadku AstraZeneca, w Polsce odnotowano do tej pory nieco ponad 3 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych na 1,9 mln zaszczepionych tym preparatem osób. Większość dotyczyła zaczerwienienia czy lekkiego bólu.

- Przy tak masowych szczepieniach zawsze pojawiać będą się niepożądane odczyny, ale korzyści przeważają nad ewentualnymi powikłaniami. Jeślibyśmy zważyli korzyści z przeprowadzonych szczepień, szczególnie w pandemii - zabezpieczenie przed ciężkim przebiegiem i ewentualnym zgonem - to przewyższają one ewentualne powikłania poszczepienne. 

- mówił w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Liczba powikłań

EMA przypomina pracownikom służby zdrowia i osobom otrzymującym szczepionkę, aby byli świadomi możliwości występowania bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi występującym w ciągu 2 tygodni po szczepieniu

Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu 2 tygodni po szczepieniu. 

- Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka.

- zaznacza Europejska Agencja Leków.

Skrzepy krwi wystąpiły w żyłach mózgu (zakrzepica żył mózgowych, CVST) i brzucha (zakrzepica żyły trzewnej) oraz w tętnicach, wraz z małą liczbą płytek krwi i czasami krwawieniem.

- Komitet przeprowadził szczegółową analizę 62 przypadków zakrzepicy mózgowej zatoki żylnej i 24 przypadków zakrzepicy żył splanchnicznych zgłoszonych w unijnej bazie danych bezpieczeństwa leków (EudraVigilance) na dzień 22 marca 2021 r., z których 18 zakończyło się zgonem. Przypadki pochodziły głównie z systemów spontanicznych zgłoszeń EOG i Wielkiej Brytanii, gdzie około 25 milionów osób otrzymało szczepionkę.

- przekazuje resort zdrowia. 

Warto podkreślić, że zgłoszone połączenie zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest bardzo rzadkie, a ogólne korzyści ze szczepionki w zapobieganiu COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych.

EMA potwierdza, że ogólny stosunek korzyści do ryzyka pozostaje pozytywny.

Lista objawów

Pacjenci powinni natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli mają następujące objawy:

• duszność,

• ból w klatce piersiowej,

• obrzęk nóg,

• uporczywy ból brzucha,

• objawy neurologiczne, w tym silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie,

• drobne plamy krwi pod skórą poza miejscem wstrzyknięcia.

- Najczęstsze działania niepożądane są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

- tłumaczy ministerstwo. 

Vaxzevria (AstraZeneca) to szczepionka zapobiegająca chorobie koronawirusowej u osób w wieku 18 lat i starszych. Szczepionka składa się z innego wirusa (z rodziny adenowirusów), który został zmodyfikowany tak, aby zawierał gen do wytwarzania białka z SARS-CoV-2. Podkreślmy, że szczepionka nie zawiera samego wirusa i nie może powodować COVID-19.


reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama