Reklama

Medycy alarmują. Dzieci atakują jednocześnie dwa groźne wirusy. COVID-19 i RSV nakładają się na siebie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: iStock

Medycy alarmują. Dzieci atakują jednocześnie dwa groźne wirusy. COVID-19 i RSV nakładają się na siebie - Zdjęcie główne

Pod koniec października Naukowcy z laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu potwierdzili przypadek zakażenia trzema wirusami: SARS-CoV-2, RSV i paragrypy u 2,5-rocznego dziecka. | foto iStock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 W szpitalach jest coraz więcej małych pacjentów. Na pandemię nałożyła się inna fala zachorowań. Są przypadki zakażenia dwoma wirusami jednocześnie. Już kilka dni temu aż 10 procent szkół w Polsce wprowadziło zdalne nauczanie. To efekt wzrostu liczby zachorowań na COVID-19. Pandemia nie omija dzieci.

Według najnowszych, rządowych informacji w całym kraju w trybie stacjonarnym działa około 94 procent szkół ponadpodstawowych (7 343) i 93,3 proc. podstawówek (13 427). Mali pacjenci zakażeni koronawirusem często wymagają opieki w szpitalu.

Gwałtowny przyrost zachorowań na RSV

Sytuację pogarsza fakt, że na COVID-19 nakłada się jeszcze inna choroba. To wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus, czyli wirus nabłonka oddechowego). Nie jest nowy, bo został opisany już w latach 50. XX wieku. Teraz jednak przybrał na sile. Atakuje mocniej niż w ubiegłych latach.

- Obecnie na całym świecie notuje się gwałtowny przyrost zachorowań na RSV, znacznie przekraczający liczbowo obserwowane w latach typowych. Jest to efekt odbicia.

- tłumaczyła dziennikarzom niedawno dr Maria Jolanta Stefaniak, przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Choroba początkowo przypomina zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych z suchym kaszlem i katarem. Może wystąpić lekka gorączka. Potem objawy się nasilają, a wirus groźny jest zwłaszcza dla niemowląt i małych dzieci. Choroba może przekształcić się w zapalenie płuc i konieczna jest hospitalizacja z podaniem tlenu, a nawet podłączeniem do respiratora.

COVID-19 i RSV nakładają się na siebie

Szpitale zapełniają się takimi pacjentami, a lekarze alarmują, że koronawirus i RSV zaczynają występować jednocześnie.

- W ubiegłym tygodniu dzieci zakażonych RSV w szpitalu było ponad 60. Zdarzają się też przypadki koinfekcji, czyli równoczesnego zakażenia koronawirusem i wirusem RSV. Mieliśmy już kilka takich przypadków - przyznaje portalowi polskatimes.pl prof. Magdalena Figlerowicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym.

Tłumaczy, że obie choroby leczone są tak samo.

- Na ten moment mogę powiedzieć, że nie widzę, żeby przebieg tego zakażenia był istotnie cięższy. Ale tych przypadków jest jeszcze zbyt mało, żeby jakiekolwiek jednoznaczne wnioski można było wyciągnąć

- mówi lekarka.

Do tego dojść może paragrypa

To jednak nie koniec, do tych chorób może dojść kolejna. Pod koniec października Naukowcy z laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu potwierdzili przypadek zakażenia trzema wirusami: SARS-CoV-2, RSV i paragrypy u 2,5-rocznego dziecka. Kolejny pacjent, 5-miesięczne niemowlę, było zakażone koronawirusem i wirusem paragrypy. 

Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy