reklama

Koniec z noszeniem MASECZEK na świeżym powietrzu! Jest rozporządzenie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Minister Zdrowia

Koniec z noszeniem MASECZEK na świeżym powietrzu! Jest rozporządzenie - Zdjęcie główne

Adam Niedzielski | foto Minister Zdrowia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Od 15 maja będziemy mogli przebywać na otwartym powietrzu bez maseczek - rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. W dokumencie znalazły się również wytyczne dotyczące luzowania kolejnych obostrzeń. Sprawdź jak będą wyglądały zmiany.
reklama

Trwa "odmrażanie" gospodarki. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które wskazuje jak będzie wyglądało luzowanie obostrzeń w najbliższych tygodniach. Sprawdzamy najważniejsze zmiany.

CZYTAJ TAKŻE:

MASECZKI

Na początek maseczki. Spadł wskaźnik zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców i od 15 maja nie będzie już obowiązkowego noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jeden warunek jest taki: nie musimy zakładać maseczki na zewnątrz, jeśli możemy utrzymać dystans 1,5 metra od innej osoby.

Nadal należy zakrywać usta i nos w: środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej. Zakrywać usta należy także w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, na targowiskach i poczcie, w trakcie sprawowania kultu religijnego.

Maseczek nie muszą nosić kierujący motocyklem, którzy używają kasków ochronnych i osoby przewożone, kierujący środkiem transportu publicznego. Dzieci są nadal z tego obowiązku zwolnienie do ukończenia 5. roku życia. Zdający egzaminy ósmoklasisty, maturalne, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub zawodowe, jak również osoby przeprowadzające je również nie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa, pod warunkiem zachowania odległość pomiędzy poszczególnymi osobami co najmniej 1,5 m. Nakazu zakrywania ust i nosa nie stosuje się również podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed duchownym.

HOTELE, WESELA, PRZYWILEJE, RESTAURACJE

Potwierdzone zostały informacje z czwartku. Osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitu osób, które mogą przebywać na imprezach okolicznościowych. Do 28 maja jest to 25 osób - imprezy na świeżym powietrzu, albo w domu, miejscu pobytu. Od 29 maja - 50 osób. Do limitu nie jest wliczana osoba organizująca spotkanie, a także domownicy.

Od 8 maja do 5 czerwca przywrócona zostanie działalność hoteli, ale z limitem 50 procent zajętych pokoi. Ograniczenia liczby udostępnianych pokoi nie stosuje się do pobytu gości będących żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej albo wojsk sojuszniczych, przebywających czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej. Do 14 maja posiłki dla gości hotelowych mogą być dostarczane do pokoju i to tylko tym, którzy spędzą w obiekcie co najmniej jedną dobę.

ZOBACZ TAKŻE:

Lokale gastronomiczne do 14 maja będą mogły sprzedawać posiłki tylko na wynos. Rozporządzenie zakłada, że od 15 maja do 28 maja restauracje będą mogły serwować posiłki w ogródkach gastronomicznych. Będzie też to dotyczyło sprzedaży na stacjach paliw. Przewidziano, że co drugi stolik w ogródku będzie musiał pozostać wolny, a odległość między stolikami ma wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Od 29 maja do 5 czerwca poza tym, że jedzenie będzie mogło być serwowane w ogródkach gastronomicznych, dopuszczalna będzie też konsumpcja w lokalach i wydzielonych strefach gastronomicznych na stacjach paliw pod warunkiem, że klienci do czasu zajęcia miejsca będą mieli zakryte usta i nos. Zakrywanie ust i nosa obowiązywać będzie obsługę kelnerską.

W lokalu klienci będą mogli zajmować co drugi stolik. Odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

LUZOWANIE OBOSTRZEŃ - OD 15 MAJA

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku:

Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

 

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne:

działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik

 

Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu:

max 50 proc. obłożenia

działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

 

Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii:

limit do 25 osób

w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)

 

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:

nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych

nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich

ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy

 

Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu:

max 25 proc. publiczności

 

CZYTAJ TAKŻE:

 

OD 29 MAJA

Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje:

max obłożenie 50 proc. lokalu

działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik

 

Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii:

limit do 50 osób

w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)

 

Kultura – otwarte kina i teatry:

max obłożenie 50 proc. placówki

działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

 

Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach:

obiekty dostępne dla wszystkich

max obłożenie do 50 proc. (z widownią)

 

Sport – uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria:

limit 1 osoby na 15m2

działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

 

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:

nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów

ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama