Wszystkie medale POLAKÓW w Tokio. Przeżyjmy to raz jeszcze [ZDJĘCIA]

Sport Igrzyska Olimpijskie w Tokio to już zamknięta karta historii sportu. Czas na podsumowanie występu Polaków. Oto wszystkie medale Biało-Czerwonych zdobyte w Japonii.

Apetyty były ogromne, medalowe przewidywania niektórych dziennikarzy wskazywały nawet na 20 krążków. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio zdobyliśmy 14 medali - 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych. Dało to 17. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Lekkoatletyczny Wunderteam 2.0 pokazał swoją moc. 9 medali "królowej sportu" pokazuje jaką mamy obecnie grupę atletów w tej dziedzinie. Dawid Tomala w chodzie sportowym na 50 kilometrów zdobył w fenomenalnym stylu złoty medal. Jednocześnie był to historyczny, bo ostatni medal w tej dziedzinie. W Paryżu chodziarze będą rywalizować na krótszym dystansie. Warto dodać, że Podkarpacie miało silną reprezentację w tej dziedzinie. Wśród panów 12. miejsce zajął Artur Brzozowski ze Sparty Stalowa Wola, a w chodzie kobiet na 20 km - dziesiąte miejsce zajęła mielczanka Katarzyna Zdziebło. Rafał Augustyn (LKS Stal Mielec) nie ukończył rywalizacji na 50 km.

Sztafety 4x400 metrów to nasza specjalność. Złoto wywalczyła sztafeta mieszana, która pobiegła w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Srebrny medal zdobyła sztafeta kobiet: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic.

Rzut młotem dla Polski. Anita Włodarczyk zdobyła złoto - i jest to jej trzeci złoty medal olimpijski w karierze! - zaś Malwina Kopron sięgnęła po brąz. Wojciech Nowicki wywalczył złoto, a Paweł Fajdek zdobył brąz.

Srebrny krążek wywalczyła w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk - los oddał tej ambitnej dziewczynie to co zabrał 5 lat temu w Brazylii. Po brąz w biegu na 800 m sięgnął Patryk Dobek i to była niespodzianka, bo nie tak dawno Patryk specjalizował się w biegach na 400 m przez płotki.

Na Podkarpaciu wszyscy szczególnie mocno trzymaliśmy kciuki za sportowców z naszego regionu. Była już mowa o chodzie sportowym, a teraz czas na biegi i rzut dyskiem. Na eliminacjach swój olimpijski debiut zakończył Bartłomiej Stój (wychowanek Victorii Stalowa Wola). Bieg na 800 metrów kobiet i eliminacje to smutek Anny Wielgosz (Resovia Rzeszów) oraz Angeliki Sarny (wychowanka Victorii). Na półfinale swoje drugie igrzyska skończyła Joanna Jóźwik (wychowanka Victorii).

Srebro zdobyły w kajakarskich regatach w K2 500 m Karolina Naja i Anna Puławska. Natomiast po brąz popłynęły Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska w K4 500 m.

Pierwszym medalem dla Polski było natomiast srebro, po które w poprzednią środę sięgnęła nasza wioślarska czwórka podwójna: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann.

Z brązowym medalem z Tokio wyleciał zapaśnik Tadeusz Michalik, walczący w stylu klasycznym w kategorii 97 kg.

Pozostałe dyscypliny i Podkarpacie? Siatkarze, w tym zawodnicy Asseco Resovii Rzeszów - Fabian Drzyzga, Paweł Zatorski i Jakub Kochanowski, stracili szanse na medal po ćwierćfinałowej porażce 2:3 z Francją. Tenis stołowy i Li Qian z KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg to porażka w pierwszym starciu turnieju indywidualnego. W zmaganiach drużynowych Polki też szybko odpadły z turnieju.

Jak będzie za trzy lata w Paryżu? Oby jeszcze lepiej, bo przecież pokazało się wielu młodych zawodników. Najwyższa pora też rozpocząć debatę nad stanem sportu, szkolenia dzieci i młodzieży, lekcji wychowania fizycznego. Za chwilę może się okazać, że i w tych dyscyplinach "świat nam ucieknie".