reklama

Wydłuża się przebudowa Podziemnej Trasy Turystycznej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: RB

Wydłuża się przebudowa Podziemnej Trasy Turystycznej - Zdjęcie główne

Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej. | foto RB

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Pierwotnie remont miał się zakończyć 30 listopada 2020 roku. Z powodu pandemii koronawirusa termin został wydłużony do wiosny.
reklama

Zlokalizowana pod płytą Rynku w Rzeszowie Podziemna Trasa Turystyczna jest położona na trzech kondygnacjach. Składa się z 40 komnat i 25 piwnic, połączonych 15 korytarzami o łącznej powierzchni obiektu 646 m kw. W ubiegłym roku władze miasta zdecydowały się na jej modernizację. Umowę na realizację projektu „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury” podpisano z firmą Asseco Data Systems.

Od 7 stycznia br., czyli po podpisaniu umowy z wykonawca, Podziemna Trasa Turystyczna została całkowicie zamknięta dla turystów. Docelowo obiekt ma zostać zmodernizowany i wyposażony w sprzęt, który pozwoli widzom na wirtualną „podróż w czasie”. W planach jest m.in. stworzenie multimedialnej ekspozycja z wieloma efektami specjalnymi. Docelowo ma to być drugi - po Podziemiach Rynku w Krakowie - obiekt tego typu w kraju.

Plany wykonawcy

- Zwiedzający Rzeszowskie Piwnice będą bohaterami interaktywnej opowieści o historii miasta. Efekt iluzji osiągniemy dzięki zastosowaniu rozwiązań świetlnych, dźwiękowych, powietrznych, teatralnych oraz wizualnych przedstawionych zarówno w rzeczywistej, jak i wirtualnej przestrzeni. Przykładowo – przy oglądając historię wielkiego pożaru miasta z 1681 r., słychać będzie trzask palonego drewna, a specjalne urządzenia rozpylą sztuczny dym.

 – powiedział podczas ubiegłorocznego podpisania umowy Paweł Sokołowski, dyrektor ds. rozwoju w obszarze smart city w Asseco Data Systems.

Przebudowa dotyczy także cześci nadziemnej, gdzie powstanie „skwer kultury”. Będzie to miejsce wydarzeń kulturalnych, wyposażone m.in. w posadzką ledową, mobilną scenę i interaktywną studnię z efektami świetlno-dźwiękowymi. Wartość inwestycji to blisko 22 mln zł. Jego realizacja jest sfinansowany m.in. ze środków Unii Europejskiej.

Termin oddania wydłużony

Początkiem roku, czyli przed wybuchem pandemii koronawirusa, mówiło się o tym, że realizacja przebudowy potrwa do 30 listopada 2020 roku. Wyremontowany obiekt miał być otwarty dla zwiedzających w styczniu 2021 roku. Teraz jednak wiemy, że plany otwarcia uległy zmianie. 

- Trasę otworzymy pewnie na wiosnę 2021 roku. Jeżeli nie stanie się nic niespodziewanego to pewnie na przełomie lutego i marca. Cały czas prowadzimy prace w obiekcie. 

- tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. 

Przedłużenie terminu zakończenia przebudowy ratusz tłumaczy sytuacją wywołaną przez pandemię. 

 

rafal.bolanowski@korso.pl

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama