Reklama

Solidna podwyżka cen biletów MPK w Rzeszowie! Koniec z biletami jednoprzejazdowymi - będą czasowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: redakcja

Solidna podwyżka cen biletów MPK w Rzeszowie! Koniec z biletami jednoprzejazdowymi - będą czasowe - Zdjęcie główne

Podwyżka cen biletów MPK w Rzeszowie | foto redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Już w połowie października sygnalizowaliśmy, że Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przymierza się do zmiany w cennikach biletów w komunikacji miejskiej. Tymczasem pojawił się projekt uchwały Rady Miasta Rzeszowa, w którym czytamy, że znikają bilety jednoprzejazdowe -będą za to czasowe. Czeka nas solidna podwyżka biletów MPK Rzeszów.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie likwiduje bilety jednoprzejazdowe, w zamian wprowadza czasowe. Oprócz obecnie istniejącego biletu godzinnego dostępny będzie 40-minutowy. W MPK Rzeszów czekają nas podwyżki i to dość znaczne.

Znaczące podwyżki biletów MPK Rzeszów

Za obecny bilet jednoprzejazdowy, kosztujący 3,60 zł, ZTM w Rzeszowie proponuje rozwiązanie w formie biletu 40-minutowego, który będzie kosztować 4 zł. Obecnie funkcjonujący bilet godzinny kosztować będzie aż 6 zł (obecnie 4,80 zł). Proporcjonalnie zmienią się także ceny biletów ulgowych i samorządowych.  Ze sprzedaży zniknie bilet czteroprzejazdowy. Zlikwidowane zostaną bezpłatne przejazdy dla bezrobotnych. 

"Sieciówka" za 100 złotych

Bilet sieciowy imienny podrożeje z 88 zł na 100 zł. 

  • Ceny biletów ulgowych i samorządowych dla biletów sieciowych wyniosą 50 i 60 zł.
  • Za bilet semestralny w MPK Rzeszów więcej zapłacą studenci 200 zł (obecnie 188 zł) oraz uczniowie 240 zł (obecnie 209 zł). 
  • Z 249 zł do 270 zł wzrośnie cena biletu 90-dniowego; z 499 zł do 520 zł - cena biletu półrocznego.
  • Z podwyżkami muszą się liczyć także korzystający z elektronicznej portmonetki. Cena biletu ma wzrosnąć z 3,40 zł do 3,80 zł. Tutaj jednak przejazdy mają być na zasadzie odpowiedniej opłaty za liczbę przejechanych przystanków. 

W górę przejazdy za pociąg plus autobus

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie proponuje także zmianę ceny biletów na autobus plus pociąg.

  • 5-dniowy w I strefie kosztować będzie 42 zł (obecnie 38 zł), w II strefie  – 54 zł (obecnie 46 zł).
  • Miesięczny w I strefie kosztowałby 156 zł (obecnie 130 zł), w II – 190 zł (obecnie 156 zł).
  • Bilet semestralny dla studentów odpowiednio: 346 i 422 zł (teraz 271 i 323 zł), dla uczniów: 330 i 400 zł (teraz 302 i 360 zł). 
Zdrożeją także bilety wakacyjne w ramach strefy autobus MPK plus pociąg.

Bilety czasowe bez reorganizacji siatki połączeń MPK nic nie dadzą 

Już kilka lat temu temat reorganizacji siatki połączeń w Rzeszowie wraz z wprowadzeniem biletów czasowych, np. 20 czy 40-minutowych. Optowali za tym środowiska mieszkańców oraz organizacje pozarządowe. Pomimo prób, nie udało się wtedy zrealizować tych postulatów.

Dziś ZTM w Rzeszowie wprowadza prowizoryczne rozwiązania, nie zmieniając organizacji siatki połączeń. Linie są za długie, kręte.

Dla przykładu można podać podróżnego, który linią 18 chce dojechać z Baranówki na Zalesie. Obecnie w ramach jednego biletu MPK za przejazd płacił 3,60 zł. Po zmianie cennika będzie skazany na bilety czasowe. W godzinach szczytu linia jedzie około 45-50 minut, dodając niekiedy korki i inne sytuacje losowe, koszt przejazdu może wynieść nawet 8 zł. Dlaczego? Po przekroczeniu 40-minutowej ważności biletu podróżny musi skasować kolejny. W podobnej sytuacji mogą być podróżni na liniach "koło", czy 19, 12, 27.

Problemem będą także dojazdy dla mieszkańców podrzeszowskich gmin. Linia 20, kursująca do Bratkowic, rozkładowo jedzie od 40 do 47 minut. Tutaj zachodzi analogiczna sytuacja, co na wielu liniach w mieście. 

Koniecznym jest zatem stworzenie dodatkowego biletu czasowego wynoszącego 20 minut. 

Ostateczną decyzję o podwyżkach i kształcie cennika biletów MPK podejmą miejscy radni, podczas sesji zaplanowanej na 14 grudnia. Nowy cennik może wejść w życie od 1 lutego 2022 roku. 

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie obsługuje ponad 60 linii autobusowych, w tym trzy nocne, cztery do stref ekonomicznych oraz siedem realizowanych na mocy umowy do ościennych gmin. 

Operatorem komunikacji miejskiej w stolicy Podkarpacia jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy