reklama

Rusza zabezpieczenie rzeki Strug. Wody Polskie reagują na liczne podtopienia i powodzie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Wody Polskie realizują kolejne prace nad kompleksowym rozwiązaniem problemu podtopień, jakie pojawiają się w ostatnich latach w stolicy Podkarpacia. Mieszkańcy mierzą się z problemem powodzi miejskich spowodowanych przez nawalne deszcze. Problem potęguje brak odpowiedniego systemu kanalizacji deszczowej oraz przepełnione odprowadzalniki wód opadowych. Teraz ma być lepiej.
reklama

Dla stworzenia kompleksowej ochrony przed skutkami podtopień konieczne jest wykonanie prac zabezpieczających na rzece Strug oraz innych ciekach na terenie Rzeszowa. Najgorzej jest na Słocinie i Drabiniance. 

Zabezpieczenia na rzece Strug

Wody Polskie rozpoczynają roboty budowlane na pierwszym etapie inwestycji o łącznej wartości 28 milionów złotych, której celem jest zabezpieczenie terenów o powierzchni 433 hektarów położonych nad rzeką Strug. Zadanie „Strug – etap I – odcinkowa przebudowa - kształtowanie przekroju podłużnego i poprzecznego koryta rzeki Strug na długości 8,62 km”, na kwotę 5,9 miliona złotych, zostanie zrealizowane do końca bieżącego roku. W ramach prac wykonane będzie m.in. umocnienie dna oraz zabezpieczenie skarp Strugu w miejscach, w których rzeka zagraża budynkom i obiektom infrastruktury komunikacyjnej i technicznej. Równolegle z zabezpieczeniami zostaną wykonane tarliska i schronienia dla zwierząt strefy przybrzeżnej w formie skarp dużych drzew. Zaplanowane prace rozpoczną się na wysokości ulic
W. Gombrowicza do ul. Cz. Miłosza. Pozostały zakres prac do miejscowości Tyczyn będzie kontynuowany w 2022 roku. Dziś wbito pierwszą łopatę. 

- Miasta znalazły się w pułapce, poprzez niewłaściwe zarządzanie swoją infrastrukturą.

-mówił w Rzeszowie Przemysław Daca - Prezes Wód Polskich.

Daca wskazywał, że nierozsądne jest budowanie bloków czy domów w bezpośrednim sąsiedztwie cieków wodnych, czy rzek.

- Rozpoczęcie prac na Strugu wymagało wielkich działań o charakterze logistycznym, ale także zabezpieczenia środków finansowych. 

- powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, dodając, że inwestycja nad Strugiem pomoże mieszkańcom osiedli leżących nad rzeką zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

- Ta piękna rzeczka, jest najbardziej niebezpieczną rzeką w Rzeszowie. Ma ona taki górki, niebezpieczny charakter.

- wskazywał Konrad Fijołek, prezydent miasta. Włodarz zadeklarował wsparcie i współpracę z Wodami Polski w zakresie kolejnych inwestycji.

Opracowanie dokumentacji dotyczącej rzek Matysówka i Hermanówka

Równolegle z robotami na rzece Strug trwają prace przedprojektowe nad kompleksowym zabezpieczeniem przed podtopieniami rzeszowskich osiedli: Budziwój, Biała i Matysówka. Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie procedują aktualnie postępowanie przetargowe na opracowanie koncepcji technicznej pn. „Określenie zagrożenia powodziowego w zlewni cieków: Strug, Hermanówka, Matysówka, Młynówka, Czekaj i Rów W1”

Opracowanie to powstanie w ramach dużego zadania ujętego w aktualizacji  Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym pn.: „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w zlewni rzeki Malawka, Przyrwa, Matysówka, Mikośka, Paryja, Czekaj.

Koncepcja obejmie łącznie 91,7 kilometrów rzeszowskich rzek i pozwoli zidentyfikować skalę i główne przyczyny zagrożenia powodziowego, a następnie wskaże rozwiązania techniczne i nietechniczne, które pozwolą na minimalizację lub redukcję zagrożeń powstałych w wyniku powodzi opadowych i błyskawicznych.

Wykonanie opracowania jest odpowiedzią na zgłaszane przez rzeszowian oczekiwania w zakresie kompleksowego rozwiązania problemu podtopień występujących szczególnie na obszarze Budziwoja, Białej i Matysówki.

Wykonanie koncepcji powyższej koncepcji, której szacunkowy koszt wynosi 1,2 miliona złotych, planowane jest na grudzień 2022 roku i będzie ona stanowiła podstawę do sukcesywnego zlecania kolejnych dokumentacji projektowych dla poszczególnych cieków.

Wody Polskie oddział w Rzeszowie prowadzi obecnie czterdzieści innych zadań na terenie Podkarpacia.

- Wszystko, aby zapewnić ochronę przeciw powodziową. To nasza misja. Staramy się ten obowiązek dobrze wypełnić.

- mówiła Małgorzata Wajda – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama