Reklama

Marek Bajdak: Trzeba powołać Architekta Miasta!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: SARP

Marek Bajdak: Trzeba powołać Architekta Miasta! - Zdjęcie główne

Spotkanie Marka Bajdaka z architektami | foto SARP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Prezydent Rzeszowa, Marek Bajdak spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Rzeszowie oraz Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów. Efektem rozmów będzie stworzenie nowej funkcji w strukturach urzędu miasta?

Marek Bajdak funkcję tymczasowego prezydenta Rzeszowa sprawuje od niedawna (25 lutego). Prace na pełnych obrotach rozpoczął od poniedziałku. Jedną z pierwszych kwestii, którymi zajął się komisarz miasta, były problemy związane z polityką przestrzenną


Spotkanie z architektami

Już wcześniej Stowarzyszenie Architektów Polskich w Rzeszowie apelowało o zmianę standardów urbanistycznych w stolicy województwa podkarpackiego. To właśnie z nimi oraz z członkami Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów 5 marca spotkał się Marek Bajdak. 

Tematem spotkania było określenie problemów przestrzennych Rzeszowa oraz możliwości stworzenia w naszym mieście procedur zapewniających właściwy ład przestrzenny.

- Przedstawiliśmy prezydentowi Bajdakowi naszą ocenę polityki przestrzennej miasta prowadzonej przez ostatnie lata. W dużej części była to opinia krytyczna. Podkreśliliśmy niewystarczający postęp prac nad planami miejscowymi oraz zbyt powszechną praktykę  zainwestowania najważniejszych przestrzeni miasta w oparciu o WZ-ki w oderwaniu od potrzeb planistycznych. Często prowadziło to do chaosu urbanistycznego.

– wyjaśniał po spotkaniu arch. Piotr Rzeźwicki, prezes rzeszowskiego oddziału SARP.

Architekci poruszyli również problematykę obecnie prowadzonych prac planistycznych w mieście. Podkreślili potrzebę uchwalenia planu miejscowego w rejonie Kopca Konfederatów oraz wyrazili troskę o przyszłość również doskonale zaprojektowanego planu „Temida” przy ul. Dołowej, gdzie miały znaleźć lokalizację siedziby obu sądów – rejonowego i okręgowego.

Przypomnijmy, że ostatecznie budynek sądu okręgowego znajdzie się na os. Drabinianka, a Zamek Lubomirskich, gdzie aktualnie "rezyduje" sąd, zostanie przekazany miastu. 

Architekt Miasta

Pełniący obowiązki prezydenta Marek Bajdak przyznał, że miasto powinno jak najszybciej podjąć działania mające na celu uporządkowanie polityki przestrzennej.

– Mimo wielu niewątpliwych i dużych sukcesów dotychczasowego włodarza Rzeszowa, polityka przestrzenna oceniana jest przez rzeszowian jako najmniej udana dziedzina aktywności ustępujących władz miasta. W przestrzeni Rzeszowa jest wiele na to dowodów. 

– oznajmił prezydent Marek Bajdak.

Obie strony zgodziły się, że najpilniejszym zadaniem powinno być powołanie w strukturze urzędu nowej funkcji Architekta Miejskiego.

- Obecnie jako odpowiedzialny za prace Urzędu Miasta uważam za niezbędne, aby niezwłocznie przystąpić do procedury powołania Architekta Miasta, którego zadaniem byłoby także przedstawić działania naprawcze. Ta procedura nie może czekać na nowe wybory i na nowego prezydenta 

– dodał prezydent Marek Bajdak.

Z rozmów wynikała, że kompetencje polegałyby na opracowaniu głównych zasad i celów polityki przestrzennej miasta. Następnie na ustalaniu obszarów miasta wymagających pilnego przygotowania planów miejscowych, proponowaniu powstania ważnych obiektów publicznych, inicjowaniu konkursów architektonicznych, oraz procedowaniu projektów decyzji o warunkach zabudowy dotyczących szczególnie wrażliwych przestrzeni miasta.

W spotkaniu z prezydentem Markiem Bajdakiem udział wzięli: arch. Piotr Rzeźwicki – prezes zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Rzeszowie, arch. Iwona Matlingiewicz – wiceprzewodnicząca Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów, arch. Maciej Trybus – koordynator prac architektów w MKUA, arch. Robert Kultys – radny Miasta Rzeszowa.

rafal.bolanowski@korso.pl


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy