Reklama

Reklama

Kolejne poszerzenie Rzeszowa już w 2022 roku? Wniosek trafi do MSWiA

Opublikowano: 30 marca 2021 17:00
Autor: | Zdjęcie: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa / Bogdan Szczupaj

Kolejne poszerzenie Rzeszowa już w 2022 roku? Wniosek trafi do MSWiA - Zdjęcie główne

Tablica | foto Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa / Bogdan Szczupaj

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rzeszów Radni miasta Rzeszowa wyrazili zgodę na poszerzenie Rzeszowa o trzy kolejne sołectwa. Mowa o przyłączeniu sołectwa Malawa z gminy Krasne, Kielanówki i Racławówki (Doły). W związku z tym, że radni przyjęli projekt uchwały, wniosek trafi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

16 Marca gmina Boguchwała opublikowała wyniki konsultacji społecznych odnośnie przyłączenia do Rzeszowa sołectwa Kielanówka i części Racławówki (Racławówka Doły). W obu tych przypadkach mieszkańcy byli przeciwni przyłączeniu do stolicy województwa. 


ZOBACZ TAKŻE: Obwodnica południowa Rzeszowa. Zabezpieczono 108 mln zł na wykup działek


Mieszkańcy gminy Boguchwała z własnej inicjatywy zebrali także ponad 3,5 tys. podpisów, jako wyraz oburzenia i stanowczego sprzeciwu wobec dotychczasowej polityki przyłączeniowej Rzeszowa.

Zaznaczmy, że pierwotnie była mowa o tym, że Rzeszów połączy się z całą gminą Krasne, jednak radni miasta Rzeszowa nie wyrazili zgody na takie działania. 

Decyzja rady

Powyższe konsultacje niewiele znaczyły dla radnych, gdyż w lutym miasto przeprowadziło własne badania, w których udział wzięło… ok. 2 proc. mieszkańców Rzeszowa. Za przyłączeniami Racławówki (Doły) zagłosowało 85,99 proc. osób, Malawy - 86,59 proc. i Kielanówki - 88,37 proc. W konsultacjach, które rozpoczęły się 8 lutego 2021 r. i zakończyły 28 lutego 2021 r., wzięło udział 4087 osób spośród ok. 196 tys. obywateli stolicy innowacji.

Warto przypomnieć, że już w grudniu 2020 roku przyjęto projekt uchwały wyrażającej zgodę na zmianę granic miasta i zarządzono organizację wyżej wspomnianych konsultacji. 

Na wtorkowej (30 marca) sesji radni podtrzymali wolę zmiany granic. „Za” przyłączeniem trzech sołectw zagłosowało 15 radnych, tylko czterech było przeciw. Teraz wniosek dotyczący zgody na zmianę granic trafi do wojewody podkarpackiego i do Ministerstwa Spraw Wewnętrznym i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. 

Jeżeli powyższe instytucję zgodzą się na poszerzenie Rzeszowa, to nowe sołectwa zostaną oficjalnie dołączone do granic miasta w pierwszy dzień 2022 roku.

[email protected]


ZOBACZ TAKŻE: Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Radni wyrazili zgodę na wykup działek!


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.