Reklama

Połączenie Rzeszowa z gminą Krasne w 2023 roku?

Opublikowano:
Autor:

Połączenie Rzeszowa z gminą Krasne w 2023 roku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po pierwszym spotkaniu konsultacyjnym, zorganizowanym przez wojewodę podkarpackiego w sprawie połączenia Rzeszowa z gminą Krasne, niewiele wiadomo. Wszystko wskazuje na to, że ostatnie słowo należeć będzie do mieszkańców.

Do negocjacji porozumienia, na mocy którego gmina Krasne może być włączona do granic Rzeszowa, obie strony zostały zobligowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Całą procedurę ma nadzorować wojewoda podkarpacki, w związku z czym we wtorek w budynku Urzędu Wojewódzkiego odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w tej sprawie. 

Przy wspólnym stole zasiedli: Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa; Marcin Stopa, sekretarz miasta; Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne; Józef Jodłowski, starosta rzeszowski; Grzegorz Nowak, przewodniczący rady gminy Krasne oraz Eugeniusz Piotrowski, sołtys Malawy.


Zadecydują mieszkańcy Krasnego?

Poza wzajemnymi deklaracjami, że strony są zainteresowane połączeniem, nic innego z wtorkowego spotkania nie wynikło. Nie podano warunków, nie przedyskutowano kwestii związanych z terminem połączenia oraz ewentualnych działań, które miałyby zabezpieczyć realizację postanowień poszczególnych stron.

- Strony podtrzymały wolę porozumienia w tym zakresie, a więc wolę dążenia do połączenia dwóch jednostek samorządu terytorialnego.


– tłumaczyła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. 

Udało nam się ustalić, że warunki porozumienia będą musieli zaakceptować mieszkańcy gminy Krasne. Jej władze liczą na to, że po uzgodnieniu warunków Rzeszów zainwestuje w gminę około 200 mln zł. Połowa tej kwoty ma pochodzić z bonusu finansowego, który stolica innowacji otrzyma po połączeniu. Drugą połowę stanowić mają środki unijne. 

- Obie strony wyraziły wolę rozmów w sprawie połączenia. Nie było póki co żadnych negocjacji. Przedstawiliśmy jedynie, że warunkiem podstawowym połączenia będzie wypracowanie projektu porozumienia. Następnie przedłożenie go mieszkańcom, którzy na referendum zadecydują o ewentualnym podpisaniu. Na następnych spotkaniach mamy przedłożyć propozycję inwestycji. Będą one wskazane przez mieszkańców i radę gminy.


- tłumaczy Wilhelm Woźniak, wójt gminy.

Warto dodać, że dotychczas wszelkie referenda w gminie, które dotyczyły jej włączenia do stolicy innowacji, nie kończyły się pomyślnie dla władz Rzeszowa. 


Połączenie w 2023 roku

W przeszłości każde oficjalne przyłączenie terenów do Rzeszowa odbywało się pierwszego dnia nowego roku. Tym razem termin 1 stycznia 2021 roku jest praktycznie nierealny. 

- Prezydentowi zależy na jak najszybszym połączeniu.


- zaznacza Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Gdy zdecydowano o tym, że strony w sprawie połączenia muszą dogadać się między sobą, sekretarz stanu w ministerstwie Paweł Szefernaker zaproponował, aby do połączenia doszło w 2023 roku. Dlaczego akurat ta data? Przyłączenie do Rzeszowa tak dużego obszaru wiązać się będzie z przedwczesnymi wyborami. Jeżeli dojdzie do połączenia dopiero w 2023 roku, zbiegnie się to w czasie z końcem kadencji prezydenta Rzeszowa i wójta Krasnego. 

W ciągu najbliższych trzech tygodni władze gminy Krasne zobowiązały się do określenia istotnych spraw dla lokalnej społeczności, które powinny zostać zabezpieczone przed rozstrzygnięciem kwestii połączenia samorządów. Kolejne spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się za około 4 tygodnie. Jak wskazuje wojewoda podkarpacki, jego przebieg ma ustalić m.in. datę połączenia.

- Strony zobowiązały się także do tego, że w ciągu trzech najbliższych tygodni odbędą się spotkania prezydenta oraz wójta, przewodniczących rad miasta i gminy, w celu doprecyzowania terminu kiedy to połączenie miałoby nastąpić .

- dodaje Ewa Leniart. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE