Do negocjacji porozumienia, na mocy którego gmina Krasne może być włączona do granic Rzeszowa, obie strony zostały zobligowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Całą procedurę ma nadzorować wojewoda podkarpacki, w związku z czym we wtorek w budynku Urzędu Wojewódzkiego odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w tej sprawie.
Przy wspólnym stole zasiedli: Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa; Marcin Stopa, sekretarz miasta; Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne; Józef Jodłowski, starosta rzeszowski; Grzegorz Nowak, przewodniczący rady gminy Krasne oraz Eugeniusz Piotrowski, sołtys Malawy.
Zadecydują mieszkańcy Krasnego?
Poza wzajemnymi deklaracjami, że strony są zainteresowane połączeniem, nic innego z wtorkowego spotkania nie wynikło. Nie podano warunków, nie przedyskutowano kwestii związanych z terminem połączenia oraz ewentualnych działań, które miałyby zabezpieczyć realizację postanowień poszczególnych stron.
- Strony podtrzymały wolę porozumienia w tym zakresie, a więc wolę dążenia do połączenia dwóch jednostek samorządu terytorialnego.
– tłumaczyła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.
Udało nam się ustalić, że warunki porozumienia będą musieli zaakceptować mieszkańcy gminy Krasne. Jej władze liczą na to, że po uzgodnieniu warunków Rzeszów zainwestuje w gminę około 200 mln zł. Połowa tej kwoty ma pochodzić z bonusu finansowego, który stolica innowacji otrzyma po połączeniu. Drugą połowę stanowić mają środki unijne.
- Obie strony wyraziły wolę rozmów w sprawie połączenia. Nie było póki co żadnych negocjacji. Przedstawiliśmy jedynie, że warunkiem podstawowym połączenia będzie wypracowanie projektu porozumienia. Następnie przedłożenie go mieszkańcom, którzy na referendum zadecydują o ewentualnym podpisaniu. Na następnych spotkaniach mamy przedłożyć propozycję inwestycji. Będą one wskazane przez mieszkańców i radę gminy.
- tłumaczy Wilhelm Woźniak, wójt gminy.
Warto dodać, że dotychczas wszelkie referenda w gminie, które dotyczyły jej włączenia do stolicy innowacji, nie kończyły się pomyślnie dla władz Rzeszowa.
Połączenie w 2023 roku
W przeszłości każde oficjalne przyłączenie terenów do Rzeszowa odbywało się pierwszego dnia nowego roku. Tym razem termin 1 stycznia 2021 roku jest praktycznie nierealny.
- Prezydentowi zależy na jak najszybszym połączeniu.
- zaznacza Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Gdy zdecydowano o tym, że strony w sprawie połączenia muszą dogadać się między sobą, sekretarz stanu w ministerstwie Paweł Szefernaker zaproponował, aby do połączenia doszło w 2023 roku. Dlaczego akurat ta data? Przyłączenie do Rzeszowa tak dużego obszaru wiązać się będzie z przedwczesnymi wyborami. Jeżeli dojdzie do połączenia dopiero w 2023 roku, zbiegnie się to w czasie z końcem kadencji prezydenta Rzeszowa i wójta Krasnego.
W ciągu najbliższych trzech tygodni władze gminy Krasne zobowiązały się do określenia istotnych spraw dla lokalnej społeczności, które powinny zostać zabezpieczone przed rozstrzygnięciem kwestii połączenia samorządów. Kolejne spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się za około 4 tygodnie. Jak wskazuje wojewoda podkarpacki, jego przebieg ma ustalić m.in. datę połączenia.
- Strony zobowiązały się także do tego, że w ciągu trzech najbliższych tygodni odbędą się spotkania prezydenta oraz wójta, przewodniczących rad miasta i gminy, w celu doprecyzowania terminu kiedy to połączenie miałoby nastąpić .
- dodaje Ewa Leniart.
rafal.bolanowski@korso.pl
CZYTAJ WIĘCEJ: KORSO24.PL - INFORMACJE Z PODKARPACIA