Reklama

O poszerzeniu Rzeszowa zadecyduje … 2 proc. mieszkańców?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa / Bogdan Szczupaj

O poszerzeniu Rzeszowa zadecyduje … 2 proc. mieszkańców? - Zdjęcie główne

Tablica zamontowana na przyłączonym terenie | foto Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa / Bogdan Szczupaj

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Znamy wyniki konsultacji społecznych, przeprowadzonych wśród mieszkańców gminy Boguchwała i mieszkańców Rzeszowa. Jedni nie zgadzają się na przyłączeniu, drudzy, chętnie widzieliby dodatkowe tereny w obszarze swojego miasta. Problemem okazuje się brak jakiegokolwiek progu ważności konsultacji, które w przypadku Rzeszowa są - mówiąc ogólnie - wątpliwe.

We wtorek (16 marca) gmina Boguchwała opublikowała na swojej stronie wyniki konsultacji społecznych ws. przyłączenia do Rzeszowa sołectwa Kielanówka i części Racławówki (Racławówka Doły). 


Wyniki gminy Boguchwała

Oddano łącznie ponad 3,8 tys. głosów. Przeciwko przyłączeniu Racławówki Doły do Rzeszowa było 85,4 proc. głosujących, "za" opowiedziało się 12,1 proc., a 2,5 proc. wstrzymało się od głosu

W przypadku sołectwa Kielanówka, przeciwko połączeniu ze stolicą innowacji zagłosowało 84,3 proc. osób, „za” oddano 14,2 proc. głosów,  a wstrzymało się 1,5 proc. głosujących mieszkańców. 

- Mieszkańcy po raz kolejny w ciągu ostatnich lat stanowczo wypowiedzieli się przeciwko dzieleniu i osłabianiu Gminy Boguchwała przez Rzeszów. Liczny udział w konsultacjach świadczy o tym, że jest to sprawa bardzo ważna i istotna z punktu widzenia rozwoju lokalnej społeczności – w Rzeszowie w konsultacjach w tej samej sprawie wzięło udział tylko 2% mieszkańców.

- pisze Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały. 

Dodatkowo, mieszkańcy gminy Boguchwała z własnej inicjatywy zebrali ponad 3,5 tys. podpisów, jako wyraz oburzenia i stanowczego sprzeciwu wobec dotychczasowej polityki przyłączeniowej Rzeszowa. 

- Jako burmistrz Boguchwały na najbliższej sesji Rady Miejskiej zaproponuję zgodnie z wolą mieszkańców podjęcie uchwał sprzeciwiających się planom poszerzenia Rzeszowa zarówno o Kielanówkę jak i Racławówkę Doły.

- dodaje burmistrz. 

Wyniki głosowania w Rzeszowie

Podobne konsultacje rozpoczęły się 8 lutego 2021 r. i zakończyły 28 lutego 2021 r. wśród mieszkańców Rzeszowa. Dotyczyły m.in. przyłączenia do Rzeszowa części sołectwa Racławówka oraz Kielanówka. Wzięło w nich udział 4087 osób.

„Za” przyłączeniem obszaru sołectwa Racławówka do Rzeszowa opowiedziało się wówczas 86 proc. głosujących (3271 osób). Przeciwko przyłączeniu było 4 proc. osób głosujących i aż 10 proc. wstrzymało się od wydania jakiejkolwiek decyzji. Łącznie zagłosowało w tej sprawie 3804 osób. 

Jeżeli chodzi o sołectwo Kielanówka, to odpowiedzi „Jestem za” udzieliło 3242 osób (86 proc.). Przeciwko zagłosowało 4 proc. osób. Wstrzymało się 340 osób (9 proc.). Wyniki podano na podstawie 3744 głosów. 

Niska frekwencja

Nie sposób nie zauważyć pewnej dysproporcji pomiędzy łączną liczbą oddanych głosów. W konsultacjach gminy Boguchwała wzięło udział 18 proc. mieszkańców, zaś w Rzeszowie ok. 2 proc. 

Przypomnijmy, że stolica innowacji liczy ok. 196 tys. obywateli, zaś gmina Boguchwała ok. 21 tys. Jeżeli stolica województwa podkarpackiego miałaby osiągnąć podobny wynik procentowy co w gminie Boguchwała, do konsultacji społecznych musiałoby przystąpić ponad 35 tys. osób.  

- Liczny udział w konsultacjach świadczy o tym, że jest to sprawa bardzo ważna i istotna z punktu widzenia rozwoju lokalnej społeczności – w Rzeszowie w konsultacjach w tej samej sprawie wzięło udział tylko 2% mieszkańców.

- zaznacza burmistrz Kąkol. 

Tak niski wynik Rzeszowa rodzi pytanie, czy głos zaledwie 2 proc. mieszkańców powinien kształtować decyzję podejmowane przez miejskich urzędników?

- Ja aktualnie nie jestem za jakimkolwiek poszerzaniem miasta. Swoją drogą to te konsultacje nie są dobrym pomysłem. Lepszym pomysłem byłyby referenda, które mają pewnie próg ważności. 

- tłumaczy Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Uchwałę dot. poszerzenie miasta o ww. tereny muszą przegłosować radni, którzy zajmą się tym tematem prawdopodobnie na sesji 30 marca. 

Dodajmy także, że poza petycją gminy Boguchwała, uruchomiono w Kielanówce petycję zwolenników przyłączenia sołectwa do Rzeszowa. Obie listy z podpisami trafią na biurko wojewody podkarpackiego.

Jeżeli radni pozytywnie zaopiniują uchwałę, władze miasta złożą wniosek o poszerzenie granic miasta do wojewody podkarpackiego, który wyda opinię. Następnie owa opinia trafia do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmuje ostateczną decyzję. 

Do tematu powrócimy!

rafal.bolanowski@korso.pl


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy