reklama

Zima 2023/24. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawia prognozę dla miast Tarnobrzeg i Stalowa Wola

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Lipiec

Zima 2023/24. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawia prognozę dla miast Tarnobrzeg i Stalowa Wola - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Kiedy zima zagości do Tarnobrzega? | foto Grzegorz Lipiec

reklama
Udostępnij na:
Facebook
PodkarpacieW górach już mamy śnieg. Kiedy "biały puch" pojawi się na północy Podkarpacia, czyli w Tarnobrzegu oraz w Stalowej Woli? Nie tak dawno opublikowana prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dostarczyła przewidywania dotyczące temperatur i opadów na okres od grudnia 2023 do marca 2024 roku.
reklama

Kiedy na północy Podkarpacia spadnie śnieg? O ile w Tatrach i wysoko w górach mamy sporo śniegu. Ponad 35 cm na Kasprowym Wierchu oraz 20 cm na Śnieżce i Babiej Górze. Najwięcej, bo 45 cm śniegu, mamy w Dolinie Pięciu Stawów. 

W dolinach nie ma na razie "białego puchu", ale w drugiej połowie miesiąca może być już nieco inaczej. Synoptycy przewidują coraz chłodniejsze dni i od 24 listopada opady deszczu przechodzące w śnieg z deszczem i śnieg.

reklama

Prognoza od grudnia do marca

W grudniu przewiduje się, że temperatura utrzyma się na poziomie normy wieloletniej, opierając się na danych z lat 1991-2020. Zatem znowu możemy się spodziewać ciepłego miesiąca.

W styczniu, mieszkańcy Podkarpacia mogą spodziewać się średnich temperatur w okolicach -2 stopni Celsjusza, a opady w tym miesiącu mają być wyższe niż te, które były charakterystyczne w przeszłości.

reklama

Luty 2024 przyniesie temperaturę zbliżoną do normy wieloletniej, oscylującą w okolicach -0,5 stopnia Celsjusza. Prognozuje się większe opady atmosferyczne niż w poprzednich latach.

Najbardziej istotne zmiany pogodowe na Podkarpaciu przewiduje się na marzec. Zgodnie z prognozą, ten miesiąc będzie cieplejszy niż zazwyczaj, przewidując wyższą temperaturę niż średnia wynosząca 3,3 stopnia Celsjusza. Marzec 2024 według prognoz ma być więc znacznie cieplejszy i obfitszy w opady atmosferyczne.

Co to oznacza?

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".

reklama

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
 

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz). Poznaj dokładne wartości i sprawdź naszą galerię.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo