"Czy jesteś przeciwko wybudowaniu spalarni śmieci w odległości mniejszej niż 1000 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego? - tak będzie brzmiało pytanie, na które odpowiedzą mieszkańcy Tarnobrzega w pierwszym referendum lokalnym w historii miasta.
Podczas ostatniej konferencji prasowej przedstawiciele komitetu referendalnego zwrócili uwagę na to, że wizja taniej energii dla Tarnobrzega wprost ze spalarni to fikcja. - Jesteśmy przy ulicy Szpitalnej, gdzie FCC chciało się podpiąć w infrastrukturę ECO. Wiemy, że jest to niemożliwe, a najbliższe takie miejsce znajduje się kilka kilometrów na północ, a dokładniej w Borowie obok kotłowni - mówił Norbert Mastalerz. - Koszt budowy takiego ciepłociągu to blisko 40 milionów złotych. Możemy to już powiedzieć, firma ECO odmówiła wydania warunków technicznych. Przede wszystkim to są działki o różnych formach własności.
Co na to FCC?
Inwestor cały czas podkreśla, że jest to realne.
- FCC Environment, jako inwestor projektu Energia dla Tarnobrzega, zobowiązał się do wybudowania na własny koszt przyłącza do sieci ECO Tarnobrzeg. Umożliwi to miastu dostęp do stabilnego źródła energii cieplnej tańszej o 40 procent od energii ze źródeł, z których obecnie korzysta miasto. Wystąpiliśmy już do ECO Tarnobrzeg o warunki przyłączenia do sieci. Zgodnie z prawem, możemy jednak uzyskać je dopiero na dalszym etapie procesu uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych.
- mówi Kamil Szymik, Dyrektor Projektu Energia dla Tarnobrzega FCC Environment CEE
- Dopiero po uzyskaniu od ECO Tarnobrzeg warunków przyłączenia będzie możliwe planowanie dokładnego przebiegu ciepłociągu oraz szacowanie kosztów. Natomiast raz jeszcze, z całą odpowiedzialnością deklarujemy, że FCC Environment wybuduje przyłącze na własny koszt, także wtedy, gdy będzie to kwota sięgająca 40 milionów złotych. Mamy zabezpieczone wszystkie środki potrzebne na realizację tej inwestycji zgodnie z założeniami, czyli kwotę przekraczającą 700 milionów złotych - uzupełnia Szymik.
Dla Tarnobrzega
Firma FCC wylicza również inne korzyści związane z tym projektem. Do budżetu miasta wpłynie co najmniej 5 milionów złotych rocznie. Z tego 3 miliony złotych z tytułu czynszu dzierżawnego oraz kolejne 2 miliony złotych z tytułu podatku od nieruchomości. - Ta kwota co roku będzie trochę większa. Czynsz dzierżawny wzrośnie o wskaźnik inflacji, a podatek od nieruchomości też jest systematycznie podnoszony. Umowa gwarantuje wpływy do budżetu niezależnie od tego, czy zakład faktycznie przynosi zysk. Jeżeli do tego dodamy, że wszystkie koszty budowy poniesie FCC Environment, widać wyraźnie, że całe ryzyko bierze na siebie inwestor - mówi Kamil Szymik.Prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek zadeklarował, że 3 miliony złotych z tytułu czynszu dzierżawnego zostaną przeznaczone na dofinansowanie systemu gospodarki odpadami w mieście. Zdaniem FCC pozwoli to obniżyć opłaty dla mieszkańców o 30 procent, co oznacza około 336 złotych oszczędności rocznie dla czteroosobowej rodziny.
Przypomnijmy. Lokale wyborcze wyborcze będą czynne w godzinach od 7 do 21. WYKAZ LOKALI WYBORCZYCH - TUTAJ
Proponowane miejsce budowy spalarni:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.