Reklama

Premier w Jasionce: trzeba zablokować rosyjski węgiel, ropę i gaz. Podkarpacie wizytuje także Charles Michel, szef Rady Europejskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie W środę (2 marca) do Jasionki przyleciał premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Na wspólnej konferencji prasowej mówili o bieżących sytuacjach w Polsce.

Mateusz Morawiecki: Musimy nałożyć najdalej idące sankcje na Rosję

Środowa wizyta premiera Polski i szefa Rady Europejskiej rozpoczęła się od wspólnej konferencji prasowej w Jasionce. 

Jak mówił Morawiecki jedną z opcji, która uderzy w imperium Putina, jest nałożenie sankcji na rosyjskie surowce: węgiel, ropę naftową i gaz. Wcześniej o tym rozmawiał telefonicznie z premierem Australii Scottem Morisonem. To właśnie z tego kraju Polska chciałaby importować węgiel. 

- Polska opowiada się zdecydowanie za jak najdalej posuniętymi sankcjami. Powinna to być blokada na różnego rodzaju węglowodory z Rosji, czyli ropę, gaz i węgiel. Raz jeszcze apeluję, żeby Komisja Europejska zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski - mówił premier. 

Szef Rady Europejskiej mówił jednak, że w obecnej chwili najważniejsze jest wprowadzenie już zapowiedzianych sankcji. 

Premier: Dziękuję Polakom, że otwierają swoje drzwi i serca, by pomóc sąsiadom w potrzebie!

Polska zmaga się z wielkim kryzysem humanitarnym. Według ostatnich danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji tylko w ciągu siedmiu dni do Polski przybyło 400 tysięcy uchodźców z Ukrainy. 

- W wielką humanitarną akcję pomocy Ukrainie zaangażowane są tysiące Polaków. Dziękuję im za to, że otwierają swoje drzwi i serca, by pomóc sąsiadom w potrzebie! - mówił Mateusz Morawiecki. 

Premier zapewnił, że służby zorganizowały korytarz humanitarny. Przyspieszone zostały wszystkie procedury imigracyjne.

- Wojna na Ukrainie staje się coraz bardziej intensywna, Rosjanie podchodzą pod większe miasta i dokonują zbrodni wojennych. W tej wielkiej chwili próby i kryzysu humanitarnego bądźmy zjednoczeni i solidarni! - apelował premier.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel: Musimy być Ukraińcami

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapewniał w Jasionce, że Komisja Europejska zarezerwowała kwotę 500 milionów euro na pomoc humanitarną uchodźcom. - Bardziej niż kiedykolwiek wszyscy musimy być razem z Ukraińcami - mówił Michel.

Na ręce premiera Morawieckiego przekazał słowa podziękowania za trud włożony w pomoc udzielaną uchodźcom. Przed południem obaj politycy odwiedzili przejście graniczne w Korczowej. - Większość z tych osób deklaruje, że będzie chciała wrócić jak tylko na Ukrainie zapanuje pokój - mówił o uchodźcach premier.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy