reklama

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" powstało w podrzeszowskiej Jasionce. Wkrótce otwarcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" powstało w podrzeszowskiej Jasionce. Wkrótce otwarcie - Zdjęcie główne

foto Facebook/Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W podrzeszowskiej Jasionce powstało Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Znajduje się ono w bliskim sąsiedztwie Portu Lotniczego oraz Centrum Wystawienniczo – Kongresowego. Łączna wartość projektu wynosi ponad 90 mln zł. Uroczystość otwarcia obiektu zaplanowana jest na 15- 17 grudnia.
reklama

Projekt „Łukasiewicz” jest inicjatywą własną Samorządu Województwa Podkarpackiego przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz wojewódzką instytucję kultury wskazaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego (Uchwała Zarządu Nr 403/8448/18 z dnia 2.03.2018 r.). Realizacja inwestycji rozpoczęła się w połowie 2018 roku. W tym celu w WDK w Rzeszowie powstało Biuro Projektu PCN. 

Jak wygląda budynek?

Jest wybudowany na wzór sterowca lub samolotu. Posiada 4 kondygnacje (jedną podziemną oraz 3 nadziemne) i ma powierzchnię ponad 6,5 tys. m kw. Całkowita wysokość to 19,5 m. Fasada budynku wyłożona jest aluminiowymi lamelami, które nadają konstrukcji owalny kształt. „Łukasiewicz” posiada dwie „orbity” oraz parking wokół budynku.

213 interaktywnych eksponatów 

Największą wystawą, którą będzie można zobaczyć w Podkarpackim Centrum Nauki jest „Żyję”, gdzie punktem wyjścia będzie nie tylko sam człowiek, ale także jego zmysły i fizjologia. PCN posiada również mobilne planetarium. Z racji, że patronem budynku jest Ignacy Łukasiewicz jedna z wystaw będzie poświęcona ropie naftowej, która ma na celu przybliżyć okres, w którym żył wynalazca lampy naftowej. Dodatkowo obiekt wyposażono taras widokowy, z którego będzie można podziwiać samoloty z pobliskiego lotniska. 

Będzie to uhonorowanie postaci Łukasiewicza w jego roku, gdyż 2022 był rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na zakończenie dnia odbędzie się autorski koncert Suns of Carpathia, który będzie inspirowany powieścią "Solaris" Stanisława Lema. Podczas koncertu usłyszymy dźwięku kosmosu nagrane przez NASA, odgłosów, które generują poszczególne planety naszego układu słonecznego

– mówi Wioletta Rejman z Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego 

Sam obiekt został podzielony na części

  • część wystawiennicza
  • laboratoria i warsztaty (pięć różnych pracowni)
  • część administracyjna
  • część gastronomiczna
  • zaplecze techniczne
 

W jakim celu powstało PCN?

Głównym celem inwestycji jest stworzenie odpowiednich warunków do zdobywania umiejętności, rozwijania ich oraz czerpania wiedzy. opiera się rownież na wspomaganiu procesów uczenia się przez całe życie. Województwo Podkarpackie poprzez zwiększenie dostępności infrastruktury edukacyjnej chce wspomóc dynamizowanie umiejętności kluczowych osób, które interesują się współzależnościami pomiędzy światem naturalnym a człowiekiem w nim żyjącym. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama