reklama

Nawałnice i burze nad Podkarpaciem. Strażacy są w pełnej gotowości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Nawałnice i burze nad Podkarpaciem. Strażacy są w pełnej gotowości - Zdjęcie główne

foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieW sobotę, 5 sierpnia, przez Podkarpacie przetoczyła się fala gwałtownych burz, które wywołały liczne interwencje strażaków. Działania ratownicze były niezbędne w usuwaniu skutków nawałnic, które spowodowały uszkodzenia drzew, infrastruktury oraz zalania niektórych obszarów. Brygadier Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, podkreślił, że była to już 40. interwencja strażaków związana z burzami, które nawiedzają ten region.
reklama

 

reklama

Usuwają skutki nawałnic - działania strażaków

Najważniejszymi zadaniami podkarpackich strażaków były usuwanie połamanych konarów drzew oraz gałęzi, które spadły na ulice, chodniki, posesje oraz linie energetyczne. Ponadto, strażacy udrażniali przepusty drogowe oraz pomagali w usuwaniu wody z zalanych piwnic i posesji. Intensywne opady deszczu i silne wiatry były głównymi czynnikami przyczyniającymi się do tych szkód.

 

Najwięcej interwencji w powiatach leżajskim i rzeszowskim

Brygadier Betleja dodał, że najwięcej zgłoszeń o uszkodzeniach oraz interwencji strażaków odnotowano w powiatach leżajskim i rzeszowskim. Na szczęście, nie odnotowano żadnych obrażeń wśród ludzi.

reklama

Apel o ostrożność i bezpieczeństwo

Apelując do społeczeństwa, bryg. Betleja przekazał, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Mieszkańcom zaleca się pozostawanie w domach, unikanie wychodzenia na zewnątrz, a także zabezpieczenie balkonów i tarasów przed przedmiotami, które mogą być porwane przez wiatr. Kierowców zaś proszono o nieparkowanie samochodów pod drzewami oraz o unikanie wchodzenia do parków i lasów.

Ostrzeżenie drugiego stopnia - stan alarmowy

Ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach z gradem na terenie Podkarpacia zostało wydane w piątek i obowiązywało do soboty do godziny 16. Sytuacja była na tyle poważna, że w ciągu zaledwie kilku godzin, podkarpaccy strażacy wyjechali aż 52 razy w celu przeciwdziałania skutkom nawałnic.

reklama

 

Zerwane dachy i aktywność elektryczna

Na skutek nawałnicy doszło nawet do zerwania poszycia dachowego z budynków gospodarczych w miejscowości Kopki, leżącej w powiecie niżańskim. Polscy Łowcy Burz donoszą o gwałtownych opadach i silnych ulewach, które dotknęły południowo-wschodnią oraz południową Polskę. Aktywność elektryczna oraz silne wiatry, osiągające prędkość nawet do 80-100 km/h, towarzyszyły burzom.

reklama

 

Nadchodzące Burze 

Ostrzeżenie zostało potwierdzone przez Polscy Łowcy Burz, którzy monitorowali sytuację. Według nich, nawałnica przemieszczała się w kierunku Rzeszowa, gdzie spodziewano się jej nadejścia w ciągu pół godziny od wydania alertu. Następnie prognozowano, że burza przesunie się nad województwo lubelskie oraz wschodnie powiaty świętokrzyskiego.

Groźba Gradu - Uważajmy na kolejne burze

Mimo że aktywność burz osłabła po głównym układzie, nadal istnieje ryzyko pojawienia się gradobicia. Wcześniejsze raporty mówią o gradzie o średnicy około 3-4 cm. W związku z tym, mieszkańcy regionu proszeni są o zachowanie ostrożności oraz monitorowanie sytuacji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo