reklama

Klęska programu Polskie Szwalnie! Maseczki z trefnego materiału!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ARP

Klęska programu Polskie Szwalnie! Maseczki z trefnego materiału! - Zdjęcie główne

Szwalnia w Stalowej Woli | foto ARP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Program Polskie Szwalnie ponownie na cenzurowanym. Agencja Rozwoju Przemysłu kupiła materiał, który nie nadaje się do produkcji maseczek. 66 milionów sztuk nie powinno być dopuszczonych do użytku. Szwalnia w Stalowej Woli jest przykładem marnowania publicznych pieniędzy.
reklama

To są informacje miażdżące caly projekt Polskie Szwalnie. Agencja Rozwoju Przemysłu zakupiła bezużyteczny materiał do szycia masek za blisko 40 milionów złotych, szwalnia w Stalowej Woli to tajemnicze miejsce, gdzie nie ma żadnej produkcji, a w innych firmach w kraju są ogromne problemy. W ramach projektu uszyto co najmniej 66 mln bezużytecznych maseczek

CZYTAJ TAKŻE:

Na początku pandemii koronawirusa Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że rusza projekt Polskie Szwalnie. Chęć współpracy miało zadeklarować ponad 800 polskich firm z branży tekstylnej. Zapowiadano, że do końca 2020 roku zostanie uszytych 100 milionów maseczek. Tymczasem portal Onet.pl dotarł do danych, które szokują i pokazują, że cały ten program to jedna wielka fuszerka.

Projekt nadzoruje szef ARP Cezariusz Lesisz i zlecił realizację programu "przyjacielowi domu Morawieckich", 25-letniemu Janowi Krupnikowi. I tutaj zaczynają się problemy... Do firmy Hilltech w Stalowej Woli trafiło 1548 belek materiału o wartości około 40 milionów złotych. Pracownicy szybko zauważyli, że nie są w stanie z takiego materiału uszyć maseczek. Takie same kłopoty były z gumkami i drucikami. ARP kupowała druciki w sklepach... ogrodniczych. Gumek szukali w masarniach, albo w Chinach. Z tych materiałów nie dało się zrobić kompletnie nic: powyginane, brudne, pozalewane i niedopasowane do specyfiki maszyn.

CZYTAJ TAKŻE:

Warto dodać, że ARP zobowiązała się do płacenia firmie ponad 100 tysięcy złotych miesięcznie. W kwietniu 2021 roku należności ARP wobec Hilltechu zbliżają się do miliona złotych. Firma, według medialnych doniesień, zwalnia pracowników i opuszcza fabrykę w Stalowej Woli.

Do tej pory w innych firmach Polskie Szwalnie uszyto łącznie 178 milionów maseczek. Spora część z nich nie chroni przed koronawirusem. Wiadomo, że 4 miliony maseczek trafiło na Białoruś w ramach pomocy charytatywnej. Rzecznik prasowy ARP Miłosz Marczuk poinformował Onet.pl. że 66 milionów maseczek znajduje się w magazynach ARP, 105 milionów masek medycznych zostało przekazanych do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

 

- Zainwestowaliśmy w linie produkcyjne, wyleasingowaliśmy sprzęt, a od dawna nie dostajemy zleceń.

- mówi na łamach Onet.pl przedstawiciel jednej z firm współpracujących z ARP. Może im grozić bankructwo.

Według szacunków program kosztował podatników około 258 milionów złotych.

Będziemy wracać do tej sprawy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama