Reklama

Wielka szwalnia w Stalowej Woli z kłopotami! [VIDEO, AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Wielka szwalnia w Stalowej Woli z kłopotami! [VIDEO, AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Stalowej Woli wciąż nie została uruchomiona fabryka, która miała zająć się produkcją maseczek ochronnych na szeroką skalę.

7.08:

Szumne zapowiedzi, wielkie przemowy i wciąż nic. Szwalnia w Stalowej Woli nadal nie jest otwarta. Dlaczego? O tej sprawie napisał portal tvn24.pl i jak się okazuje padają kolejne terminy otworzenia tej inwestycji, która miała być "na już", strategicznym elementem w trakcie pandemii koronawirusa. Jeszcze w czerwcu kiedy pojawiły się głosy o braku produkcji maseczek Agencja Rozwoju Przemysła wystosowała komunikat, który można przeczytać poniżej, a na antenie TVP Rzeszów pojawił się taki oto materiał.

Teraz mają być tam produkowane maseczki medyczne. Dziennikarze TVN24 pokazali to nagranie jednemu z właścicieli fabryk maseczek w Polsce, a on od razu wytknął wiele błędów.

- Jeśli ktoś mówi, że chce produkować maseczki medyczne, to na pewno nie na tej linii i na pewno nie ma ich na tym nagraniu. Na filmie widać produkcję zwykłych higienicznych maseczek na prostej chińskiej linii produkcyjnej. Takie maseczki za kilka złotych można kupić w każdym sklepie. Ale produkt z tego nagrania nie może być w żaden sposób wprowadzany na rynek, bo nie jest właściwie oznakowany. To zapewne seria próbna, a linia została uruchomiona na potrzeby telewizji. Produkcja maseczek medycznych jest dużo trudniejsza. Wszystkim się wydaje, że to jest bardzo proste, ale to kwestia nie tylko uzyskania odpowiedniego surowca, ale też takie połączenie go, żeby dostać odpowiedni produkt, który będzie miał właściwe parametry. To może zająć miesiące.

- powiedział na łamach portalu tvn24.pl.

Kiedy zatem ruszy produkcja na sto procent? Michał Florysiak z Agencji Rozwoju Przemysłu tak odpowiedział dziennikarzom:

- Aktualnie finalizowany jest etap przygotowania do budowy clean roomu. Proces przygotowania do seryjnej produkcji maseczek wiąże się z uzyskaniem odpowiednich certyfikatów od Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego czy Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. O zakończeniu tych prac będziemy informować na bieżąco.

Kiedy to wszystko się zakończy? Przedstawiciel firmy Hilltech, która nadzoruje jej uruchomienie twierdzi, że 2-3 miesiące. Koszt inwestycji nie jest znany, bo ARP S.A. zasłania się tajemnicą handlową.

20.06:

Do naszej redakcji napływa mnóstwo pytań dotyczących kiedy w końcu otwarta zostanie szwalnia w hali Agencji Rozwoju Przemysłu w Stalowej Woli. Ostatni komunikat ARP precyzuje to co zostało do tej pory zrobione.

- W związku z medialnymi informacjami dotyczącymi fabryki środków ochrony osobistej w Stalowej Woli Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. informuje, że poszczególne etapy uruchamiania produkcji maseczek w Stalowej Woli przebiegają zgodnie z harmonogramem.
- Etap pierwszy polegał na zakontraktowaniu przez ARP S.A. zamówionych maszyn.
- Etap drugi to montaż i integracja dostarczonych linii produkcyjnych.
- Etap trzeci – wykonanie projektu i budowa czystego pomieszczenia, clean roomu - jest w trakcie prac przygotowawczych.

ARP S.A. dysponuje w Stalowej Woli dwoma typami linii do produkcji maseczek. Pierwszy typ linii pozwala na produkcję maseczek medycznych 3PLY typu I, II oraz IIR. Drugi typ linii - maseczek FFP2 w wersji ochronnej, a także medycznej. Linie zostały zmontowane, produkcja została technicznie przetestowana. Obecnie trwa proces formalny w celu rozpoczęcia budowy clean roomu w celu uruchomienia produkcji seryjnej powyższych maseczek w wersji sterylnej. Do uruchomienia takiej produkcji niezbędne jest przygotowanie odpowiednich badań i uzyskanie certyfikatów. Badania takie przeprowadza Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Niezbędne jest też wpisanie produktów na listę wyrobów medycznych przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. ARP S.A. jest w trakcie uzyskiwania odpowiednich certyfikatów i procedowania wymogów prawnych. Proces ten trwa kilka tygodni.

29.04:

Firma Hilltech zajmie się produkcją maseczek w Stalowej Woli. Uruchamianie fabryki maseczek w nowo wybudowanej hali Agencji Rozwoju Przemysłu potrwa trzy tygodnie. Prace są teraz skupione na montażu urządzeń i automatów na ośmiu liniach produkcyjnych, które co miesiąc mają produkować 29 milionów maseczek ochronnych. Powstająca w Stalowej Woli fabryka maseczek jest częścią projektu #polskieszwalnie realizowanego przez ARP. Dodatkowo w ramach projektu Agencja Rozwoju Przemysłu zorganizowała na terenie Polski grupę produkcyjną ponad 200 szwalni na bazie istniejących firm pod przewodnictwem siedmiu producentów odzieży. W ramach tego projektu już do końca czerwca ma zostać wyprodukowanych około 100 milionów maseczek!

17.04:

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny ogłosił, że właśnie w hutniczym grodzie powstanie wielka szwalnia, która ma produkować maseczki ochronne!

- W Stalowej Woli Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. uruchamia fabrykę szycia maseczek ochronnych! Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premiera RP Mateusza Morawieckiego powstał projekt #PolskaSzwalnia integrujący produkcję i dostawę polskich maseczek ochronnych, bazujący na potencjale polskich firm oraz dających zatrudnienie w Polsce. W ramach tej prezydenckiej akcji ARP zakupiła nowoczesne linie produkcyjne, które pozwolą docelowo produkować 30 milionów maseczek miesięcznie w nowoczesnej hali w Stalowej Woli. Trzy miesiące temu Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczył w otwarciu nowej hali produkcyjnej ARP podczas Polskiej Wystawy Gospodarczej 2020 w Stalowej Woli. Teraz to miejsce będzie miało kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków, a jednocześnie będzie ważnym motorem gospodarczym w czasie kryzysu również dla naszego miasta - napisał na swoim Facebooku prezydent Stalowej Woli.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE