Reklama

Wspaniałe odkrycie pasjonatów historii! Zabytkowy dzwon czekał kilkadziesiąt lat w ziemi! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: ndz, 9 maj 2021 11:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Niezwykłe odkrycie w trakcie poszukiwań Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historyczne "Galicja" i Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Na Podkarpaciu odnaleziono ukryty w okolicy pustelni św. Jana z Dukli dzwon. 80 lat temu w czasie okupacji został on ukryty przez jednego z zakonników!

Cała historia rozpoczyna się w pustelni św. Jana z Dukli w miejscowości Trzciana na Podkarpaciu. Właśnie tam w 1941 roku, na zboczu góry Zaśpit zakonnik Józef Ubas zapewne z pomocą kogoś zaufanego ukrywa przed Niemcami dzwon. Okupanci prowadzili akcję mającą na celu konfiskatę wszelkich dzwonów, po to aby przetapiać je na materiały potrzebne do prowadzenia działań wojennych.

CZYTAJ TAKŻE:

Po 80 latach od tamtych wydarzeń Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne "Galicja", razem z Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych dokonali nie lada odkrycia! Na trop ukrytego dzwonu trafił Lesław Wilk. Cała akcja poszukiwań zakończyła się pełnym sukcesem! Zabytek waży blisko 150 kilogramów i po konserwacji wróci na swoje miejsce.

 

W poszukiwaniach brała udział również ekipa programu telewizyjnego "Było… nie minęło" wraz z redaktorem prowadzącym Adamem Sikorskim z TVP Historia. Zobaczcie poniżej pierwszy materiał z całej akcji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy