Reklama

Reklama

82 lata temu rozpoczęła się druga wojna światowa! Zobacz zdjęcia i nagrania z naszego regionu [ZDJĘCIA, VIDEO]

Opublikowano: śr, 1 wrz 2021 14:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia W internecie można spotkać wiele ciekawych rzeczy. Nie tak dawno na Facebooku udało nam się znaleźć nagranie z niemieckiej kroniki filmowej dotyczące Tarnobrzega oraz Rozwadowa. Mamy także filmy z Przemyśla, Jarosławia i Rzeszowa. Dodatkowo w bazie Narodowego Archiwum Cyfrowego jest dużo zdjęć z okupacji niemieckiej w naszym regionie.

1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię drugiej wojny światowej. O godzinie 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika Schleswig-Holstein oddanymi w kierunku Westerplatte. Druga wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

CZYTAJ TAKŻE:

POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO BLISKO 100 LAT TEMU. ZOBACZ ZDJĘCIA>>

W archiwach znaleźliśmy wiele materiałów z tamtego czasu, które dotyczą obecnego Podkarpacia. Na początek film z Tarnobrzega. Według opisu jest to budowa mostu wojennego pod Tarnobrzegiem w 1939 roku. Warto dodać, że przepraw przez Wisłę w tym rejonie było bardzo dużo. Na forach internetowych jest mnóstwo źródeł, archwialnych zdjęć - choćby z sowieckiego rozpoznania lotniczego, które pokazują, aż pięć mostów na rzece w rejonie Baranowa Sandomierskiego i Tarnobrzega. O tym jak budowano mosty w chwili kiedy te ziemie zostały wyzwolone przez Sowietów to już inna historia.

Tak wyglądał z kolei Rozwadów (obecnie dzielnica Stalowej Woli) zimą na przełomie 1940/1941.

 

FILM Z ARCHIWUM NIEMIECKIEGO - TARNÓW/ROZWADÓW/JAROSŁAW (ZIMA 1940/41)>>

Rzeszów (prawdopodobnie 1941 rok):

 

Przemyśl:

 

We wrześniu 1939 roku Przemyśl został podzielone pomiędzy dwóch okupantów: niemieckiego i sowieckiego. Rzeka San stała się granicą. Taka stan utrzymywał się do czerwca 1941 roku, kiedy to hitlerowskie Niemcy zaatakowały Rosjan.

CZYTAJ TAKŻE:

DAWNY RYMANÓW-ZDRÓJ. ZOBACZ UNIKATOWE ZDJĘCIA>>

W czasie drugiej wojny światowej zniszczeniu uległo około 45 procent miasta, w szczególności dzielnica żydowska i przedmieścia. Zniszczona została katedra oraz fronton kościoła franciszkanów, na Zasaniu spalone zostały budynki klasztoru i kościoła Benedyktynek. Jesienią 1944 roku władze radzieckie założyły w mieście Obóz Przejściowy NKWD numer 49 dla żołnierzy Armii Krajowej i innych przeciwników nowej władzy.

Jarosław (1941 lub 1942 rok):

 

Wszystkie nagrania pochodzą z profilu Hist_PL na YouTube. Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie jest dużo fotografii z tamtego czasu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.