reklama

Podkarpackie miasta podczas drugiej wojny światowej. Archiwalne ujęcia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Zbliża się kolejna rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Zobaczcie ponurą rzeczywistość tamtych dni w naszym regionie. Nagrania z niemieckiej kroniki filmowej z Tarnobrzega oraz Rozwadowa. Mamy także filmy z Przemyśla, Jarosławia i Rzeszowa. Dodatkowo w bazie Narodowego Archiwum Cyfrowego jest dużo zdjęć z okupacji niemieckiej w naszym regionie.
reklama

W archiwach znaleźliśmy wiele materiałów z drugiej wojny światowej, które dotyczą obecnego Podkarpacia. Na początek film z Tarnobrzega. Według opisu jest to budowa mostu wojennego pod Tarnobrzegiem w 1939 roku. Warto dodać, że przepraw przez Wisłę w tym rejonie było bardzo dużo. Na forach internetowych jest mnóstwo źródeł - choćby z sowieckiego rozpoznania lotniczego, które pokazują, aż pięć mostów na rzece w rejonie Baranowa Sandomierskiego i Tarnobrzega. O tym jak budowano mosty w chwili kiedy te ziemie zostały wyzwolone przez Sowietów to już inna historia.

Tak wyglądał z kolei Rozwadów (obecnie dzielnica Stalowej Woli) zimą na przełomie 1940/1941.

 

Rzeszów (prawdopodobnie 1941 rok):

 

Przemyśl:

 

We wrześniu 1939 roku Przemyśl został podzielone pomiędzy dwóch okupantów: niemieckiego i sowieckiego. Rzeka San stała się granicą. Taka stan utrzymywał się do czerwca 1941 roku, kiedy to hitlerowskie Niemcy zaatakowały ZSRR.

W czasie drugiej wojny światowej zniszczeniu uległo około 45 procent miasta, w szczególności dzielnica żydowska i przedmieścia. Zniszczona została katedra oraz fronton kościoła franciszkanów, na Zasaniu spalone zostały budynki klasztoru i kościoła Benedyktynek. Jesienią 1944 roku władze radzieckie założyły w mieście Obóz Przejściowy NKWD numer 49 dla żołnierzy Armii Krajowej i innych przeciwników nowej władzy.

Jarosław (1941 lub 1942 rok):

 

Wszystkie nagrania pochodzą z profilu Hist_PL na YouTube. Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie jest dużo fotografii z tamtego czasu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama