Reklama

Beniowa - wieś w Bieszczadach, która zniknęła z powierzchni ziemi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Grzegorz Lizakowski

Beniowa - wieś w Bieszczadach, która zniknęła z powierzchni ziemi - Zdjęcie główne

Cmentarz w Beniowej | foto Fot. Grzegorz Lizakowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Ileż to wsi na Podkarpaciu zostało spalonych, zalanych wodą, albo zniszczonych. Przypominamy historię Beniowej w Bieszczadach, którą spotkał smutny los.

Beniowa to nieistniejąca już, pięknie położona w dolinie górnego Sanu bieszczadzka wieś. Jeszcze 100 lat temu (w 1921 r.) liczyła 97 domów i prawie 600 mieszkańców. Niestety, chociaż wsi udało się przetrwać wojnę to przestała istnieć już po jej zakończeniu. W dniu 1 czerwca 1946 r. Beniowa została wysiedlona i zniszczona. Tak to wydarzenie opisał Jędruś Ciupaga w swoim opowiadaniu.

CZYTAJ TAKŻE:

Wieś powstała w połowie XVI wieku w miejscu znanym jako Bieniowe Pole. Nazwa pochodziła od imienia Benio (Benedykt). Początkowo wieś była na terenie rozległych dóbr Kmitów, póżniej klika razy zmieniała dziedziców. Należała między innymi do Herbutów, Grochowskich, Lesiowskich, Osękowskich i Kalinowskich. Beniowa tworzyła jeden kompleks gospodarczy z Bukowcem. We wsi była cerkiew, dwór i folwark, a także dwa tartaki wodne i młyn. (...) CZYTAJ DALEJ>>

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy